2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Słowo od wydawcy: farmy wiatrowe w Gminie Jastrząb

by on Maj 21, 2013 · 3 komentarze

Jednym z najbardziej interesujących wątków na Portalu Szydłowieckim okazała się planowana inwestycja farm wiatrowych w Gminie Jastrząb. Cieszy duża liczba odwiedzin oraz komentarzy dotyczących tej tematyki. Niestety do tej pory głos w sprawie zabrał tylko jeden samorządowiec. Dlatego skierowałem zapytanie do sekretariatu Gminy Jastrząb z informacją o toczącej się dyskusji na łamach naszego portalu. Mam nadzieję, że okaże się to impulsem do zabrania głosu przez kolejnych samorządowców.

Liczba odwiedzin wpisów dotyczących problematyki budowy farm wiatrowych w Gminie Jastrząb, a także interakcje w postaci komentarzy, sytuują wątek ten jako jeden z najbardziej poczytnych na Portalu Szydłowieckim. Należy docenić inicjatywę społeczności lokalnej, której przejawem jest założenie Stowarzyszenia Wspólne Dobro i wypowiedź jej członka, Pani Edyty Wietrak, na łamach portalu. Wypowiedź ta była reakcją na poglądy na temat inwestycji przedstawione przez radnego Gminy Jastrząb, Krzysztofa Parszewskiego.

Niestety jest to jak na razie jedyny samorządowiec z Gminy Jastrząb, który zdecydował się zabrać głos w dyskusji. Artykuł radnego doczekał się wielu komentarzy i wspomnianej odpowiedzi ze strony aktywnego członka SWD. Świadczy to o sporym zainteresowaniu lokalnej społeczności poglądami radnych w tej sprawie. Z przykrością stwierdzam, że oprócz radnego reprezentującego młode pokolenie mieszkańców Gminy Jastrząb, pozostali radni nie raczyli skonfrontować swoich opinii z wyborcami.

Brak inicjatywy w toczącej się dyskusji przejawia również pełniący funkcję wójta Gminy Jastrząb, Pan Robert Rutkowski. Natomiast była Wójt Gminy Jastrząb, oskarżona o korupcję Zofia K., zapewne będzie musiała odpowiedzieć na kilka pytań dotyczącej powyższej tematyki, ale już nie na łamach naszego portalu, ale najprawdopodobniej przed innymi organami, tymi śledczymi…

Dosyć smutnym faktem jest brak jakiejkolwiek reakcji ze strony pozostałych samorządowców gminy. Lokalnych ‘pomazańców’ systemu demokratycznego, którzy to na dobrą sprawę powinni mieć największą wiedzę na omawiany temat i których de facto, jednym z głównych zadań powinno być prezentowanie własnych opinii i przemyśleń nad planowaną inwestycją przed społeczeństwem lokalnym – które dało im legitymację do sprawowania władzy samorządowej.

Oczywiście to są dopiero nasze początki działalności Portalu Szydłowieckiego i cały czas staramy się o większą liczbę odwiedzin, a tym samy o większy zasięg portalu w Powiecie. Dlatego bardzo prawdopodobnym jest, że ta dyskusja mogła jednak ujść uwadze lokalnych samorządowców. Kto wie czy jednak dyskusja ta nie została zauważona i celowo zignorowana przez radnych? Można się głowić nad powodami takiej, a nie innej reakcji. Samym myśleniem jednak nie wiele się zdziała. Czasami potrzeba impulsu, bodźca, który zainicjuję aktywizację grupy docelowej. W obecnych czasach może to być na przykład zwykła wiadomość elektroniczna.

Tym samym w miniony piątek skierowałem osobiście zapytanie do sekretariatu Gminy Jastrząb, aby poinformować o toczącej się u nas dyskusji. Mniemam, że Gmina Jastrząb należy do tych nie-wykluczonych cyfrowo i taka wiadomość została przeczytana, zarchiwizowana i przekazana zainteresowanym osobom. Tak więc daje nam to pewną gwarancję, że informacja o toczącej się dyskusji zostanie przekazana do docelowych samorządowców – w tym pełniącego funkcję wójta Gminy Jastrząb.

Czy moje pytanie może zostać zignorowane? Oczywiście, że tak. Dopiero zaczęliśmy działalność portalu i siła opiniotwórcza Portalu w regionie Powiatu Szydłowieckiego dopiero się tworzy. Jednak czy samorządowcy powinni likwidować w zalążku inicjatywy takie jak Portal Szydłowiecki, gdzie wreszcie mogą nawiązać kontakt ze swoimi wyborcami i wymienić z nimi swobodnie poglądy? Otóż nie, powinni im sprzyjać, bo taka jest ich misja w związku ze sprawowaną rolą w społeczeństwie lokalnym.

Czy może jednak dyskusja na temat wiatraków w Gminie Jastrząb okaże się dobrze znanym związkiem frazeologicznym o ‘walce z wiatrakami’? Właśnie nastaje najwyższy czas, aby samorządowcy Gminy Jastrząb zabrali głos i przyczynili się wymiernie do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Jednym z założeń budowy Portalu Szydłowieckiego była umożliwienie samorządowcom dostępu do platformy na której mogliby się komunikować ze swoimi wyborcami.

Czy doczekamy się zatem reakcji lokalnych samorządowców? Czy może akt w postaci nawiązania dyskusji przekracza ich kompetencje i możliwości? Może brak im motywacji, a może kwestia ta nie jest warta dalszej dyskusji i poczekamy na ich aktywność dopiero przed kolejnymi wyborami samorządowymi, w walce o głosy do wystawionych ponownie urn wyborczych?

Mam nadzieję, że zapytanie do Gminy Jastrząb stanie się impulsem dla pozostałych samorządowców do zabrania głosu w dyskusji. Przynajmniej mamy pewność, że wiadomość o toczącej się dyskusji nie uszła ich uwadze.

Autor zdjęcia: © Africa Studio – Fotolia.com