2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Wakacyjne, oświatowe zmory

by Marek Sokołowski on Lipiec 17, 2015

Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza

Wakacje mogą mieć swoje szkolne zmory, szczególnie dla nauczycieli, którzy zawieszeni są w niepewności, co do swej zawodowej przyszłości. Nabór do powiatowych szkół, od lat nie jest rewelacyjny. W tym roku jednak jest chyba jeszcze gorzej. Siatka nauczycielskich godzin, zaś w dużej mierze zależy od liczby uczniów przyjętych na nowy rok szkolny. W przypadku szkół powiatowych, bardziej odczuwalna jest konkurencja szkół z innych ośrodków miejskich: Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, czy Radomia.

W tej rywalizacji o ucznia, pomimo wielu zachęt i wysiłku szydłowieckich nauczycieli, na postępujący ubytek demograficzny, nakłada się druga negatywna tendencja, bowiem coraz większa grupa uczniów kończących gimnazja, szczególnie z miejscowości peryferyjnych, ale i z Szydłowca, wybiera szkoły w innych miastach.  Obecnie niespełna tylko niecałe 50% uczniów kończących gimnazjum z terenu powiatu szydłowieckiego, wybiera szydłowieckie szkoły ponadgimnazjalne, gdy jeszcze kilka lat temu było ich ponad 60%. To powoduje, że budżet powiatu coraz silniej obciążony jest kosztami utrzymania szkół, (subwencja oświatowa idzie za uczniem. Marginalizuje się także znaczenie Szydłowca, jako ośrodka szkolonego, a nauczycielom coraz trudniej o pracę.

Nie widać jednak aby obecna Rada Powiatu wykazywała w tym zakresie ( i  nie tylko w tym zakresie) konieczną aktywność. Zarząd Powiatu, chyba także nie w całym swym składzie osobowym, zdaje sobie sprawę z wagi problemu. W tej sytuacji szkoły zostawiane są de facto same sobie, i w tym zakresie robią co mogą, ale mogą nie aż tak wiele. Inicjatywy ostatnich kadencji: dopłaty dla uczniów dojeżdżających, czy stypendia dla uczniów uzdolnionych, utworzenie szkół specjalnych i liceum dla dorosłych, jak widać muszą być wzbogacone o kolejne aktywizujące działania.

Szkolna rzeczywistość, pomimo wakacji, nie jest więc sielankowa. W dużej mierze sytuacje w powiatowej oświacie ratują klasy mundurowe, które cieszą się  sporą popularnością. Mówi się o utworzeniu szkoły policealnej a nawet klasy gimnazjalnej dla bardzo zdolnych uczniów, przy szydłowieckim Liceum, które w tym roku będzie obchodzić 70 lat działalności. Czy któreś z tych działań będzie realizowane zobaczymy w przyszłości. Póki co jednak miejmy nadzieję, że uda się jednak pozyskać odpowiednią liczbę uczniów do szydłowieckich szkół.