2022-05-16

Imieniny: Laury i Adolfa

Skuć szydłowiecki beton, czyli list do wicepremiera Piechocińskiego

by Marek Sokołowski on Grudzień 8, 2014

 Zapoczątkowana przez Michała Kwiatka na popularnym portalu społecznościom akcja „Skuwamy Szydłowiecki Beton Polityczny”, miała od 2 listopada, kiedy to rozpoczęła się kilka etapów: w pierwszym ostrze zarzutów skierowane było na Radę Powiatu, w tym na piszącego te słowa. Główny zarzut dotyczył bierności powiatowego samorządu, w zakresie likwidacji szydłowieckiego bezrobocia. W wyniku wyborów z 16 listopada, w których do drugiej tury rywalizacji o fotel burmistrza weszli: Andrzej Jarzyński i Artur Ludew, zainteresowanie” skuwaczy” przeniosło się z Powiatu na Gminę.

Biorący udział w wydarzeniu, za swój sukces uznali niedostanie się do rad, wielu dotychczasowych tuzów samorządowych. W związku z tym swoje wysiłki skierowali na skucie burmistrza A. Jarzyńskiego. Akcja młodych, którzy w międzyczasie licznie przyłączali do tego „wyborczego” wydarzenia zmieniła w związku z tym, nieco zabarwienie i określana była jako „zrywaniem eternitu”. Dodatkowym jej elementem były drukowane ulotki, zasadniczo jednak akcja odbywła się w popularnym medium społecznościom Facebooku.  I tym razem akcja młodych zakończyła się sukcesem, który ma pewnie wielu ojców, oni jednak uznali go za swój. Nowym burmistrzem został A. Ludew.  Następuje w związku z tym kolejne przestawienie zwrotnicy, w obszarze zainteresowanie Kwiatka i jego młodych sympatyków, tak sympatyków, bo można już mówić o swoistym ruchu społecznym, znajduje się znów Powiat Szydłowiecki, a w szczególności jego nowe, stare władze. Pojawia się temat zarobków kluczowych samorządowców. Jednak w powyborczym czasie, na te sensacje nie reagują adresaci tych postów, a opinię publiczną jakby to nie bulwersuje.

Sprawa bezrobocia, braku pracy dla młodych, zmuszonych opuszczać nasze miasto, to temat bolesny i od lat nie znajdujący swego szczęśliwego rozwiązania. Michał Kwiatek tryska więc pomysłami, tym razem pisze list do Wicepremiera. Tak się składa, że mamy z Szydłowca premiera, więc może właściwiej byłoby skierować od razu ten list do premier Ewy Kopacz, jednak nie, to wicepremier Janusz Piechociński, który jest prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, będzie miał zaszczyt przeczytać list od Michała Kwiatka. Powód jest prosty, w szydłowieckim Powiatowym Urzędzie Pracy od 2002 roku dyrektorem jest Tadeusz Piętowski, związany z PSL. List jak to list mógłby zostać zignorowany, zagubić się w ministerialnych biurkach, bo przecież wicepremier ma wiele na głowie, ale list ma charakter listu otwartego, więc trafił pewnie do różnych  mediów, tak jak trafił do naszej redakcji. To już może wywołać zainteresowanie przynajmniej polityków lokalnych. I tyle tytułem wstępu od Portalu Szydłowieckiego.

Poniżej prezentujemy wstęp do listu i sam list. Zapraszamy do komentowania.

Redakcja Portalu Szydłowieckiego.

W załączniku przesyłam list otwarty jaki wystosowaliśmy w ramach akcji „Skuwamy Szydłowiecki Beton Polityczny” do Wicepremiera, Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusza Piechocińskiego. List jest wyrazem naszej bezsilności i chęci zmian w funkcjonowaniu Powiatowego Urzędu Pracy, którego skuteczność oddaje panujące w naszym mieście, ponad 35%  bezrobocie. W ramach naszej akcji zadaliśmy na Facebooku pytanie „Czy uważasz, że Tadeusz Piętowski powinien pozostać dyrektorem PUP w Szydłowcu?” W ciągu 2 dni aż 110 osób uznało, że należy go zastąpić kimś sprawniejszym, a tylko jedna osoba odpowiedziała, że Tadeusz Piętowski radzi sobie z prowadzeniem Urzędu Pracy w Szydłowcu.

Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na naszą akcję.

LIST OTWARTY

Szanowny Pan,

Wicepremier Rzeczypospolitej Polskiej

Janusz Piechociński

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Szanowny Panie Premierze!

Piszę do Pana, aby zwrócić Pańską uwagę na problemy naszego miasta, Szydłowca (województwo mazowieckie, powiat szydłowiecki, gmina Szydłowiec). Reprezentujemy inicjatywę obywatelską „Skuwamy Szydłowiecki Beton Polityczny”. Nasza grupa liczy ponad 470 osób. Powiat szydłowiecki znany jest od wielu lat z bardzo wysokiej stopy bezrobocia. Szydłowiecki wskaźnik bezrobocia jest na najwyższym poziomie w Polsce. Rok 2014 rozpoczęliśmy w powiecie szydłowieckim z bezrobociem rejestrowym na poziomie 39,3%.

Walką z bezrobociem na terenie powiatu powinien zajmować się Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu. Jego dyrektorem od roku 2002 jest Tadeusz Piętowski, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Sytuacja koalicyjna w Radzie Powiatu Szydłowieckiego i mocne ugruntowanie PSL-u na naszym terenie sprawia, iż mimo bardzo słabych wyników urzędu, kierowanego przez Tadeusza Piętowskiego, pozostaje on dyrektorem PUP w Szydłowcu. Tegoroczne wybory nie przyniosły większych zmian w układzie sił władz powiatowych. Wszystko wskazuje, że wicestarostą pozostanie bliski współpracownik Pana Piętowskiego, Pan Roman Woźniak, również należący do Pańskiej partii. Szydłowiacy nie mogą się spodziewać zmian na stanowisku dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, mimo iż urząd prowadzony jest w sposób niewłaściwy. Szydłowiecki Urząd Pracy powinien być poprowadzony przez profesjonalistę, który swoim zaangażowaniem i pomysłami, choćby częściowo mógł rozwiązać problem bezrobocia w naszym powiecie, dlatego prosimy o wpłynięcie na personalną zmianę na stanowisku dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu.

Szanowny Panie Premierze, prosimy o pochylenie się nad naszym postulatem. Tadeusz Piętowski nie poradził sobie z problemem bezrobocia w ciągu ostatnich 12 lat i nie możemy się spodziewać, że uda mu się zmniejszyć znacząco wskaźnik bezrobocia w ciągu najbliższych lat.

Bardzo proszę również, o zwrócenie uwagi Pańskiego partyjnego kolegi, Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza na problemy naszego powiatu.

Jeśli nic się nie zmieni w ciągu najbliższych tygodni, będziemy zmuszeni przypominać mieszkańcom naszego powiatu, o tym, że zarówno stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej, jak i dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu obsadzone jest przez ludzi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ciężar polityczny problemów naszego powiatu spoczywa w dużej mierze na Państwa barkach.

Mieszkańcy Szydłowca bardzo liczą na Pańską pomoc!

Z wyrazami szacunku,

Michał Kwiatek

Organizator akcji „Skuwamy Szydłowiecki Beton Polityczny”

Szydłowiec, 08.12.2014 r.