2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Skoki spadochronowe teraz dla każdego!

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 20, 2015

Wielu z nas skakanie ze spadochronem kojarzy się przede wszystkim z czasochłonnymi szkoleniami i treningami, wyjątkową odwagą, a także ze sporymi kosztami. Gdy marzysz od dawna o skoku spadochronowym, ale wydawało ci się, że to nie rozrywka odpowiednia dla ciebie, sprawdź skoki tandemowe. To specjalna propozycja przeznaczona dla osób chcących spełniać swoje sny o locie w przestworzach – ich wprowadzenie w życie naprawdę nie jest trudne!

Tandemowe skoki spadochronowe wprawdzie nie są już nowością, ale dopiero od niedługiego czasu dostępne są w Polsce. Teraz skakać można na wielu lotniskach na terenie całego kraju i to wcale nie w takich wysokich cenach, ponieważ rozpoczynają się one już od około 500 złotych.

Na czym polega skok w tandemie?

Najważniejszą zaletą skoków tandemowych jest to, że są one dostępne niemalże dla każdego. Nie wymagają wcześniejszych przygotowań czy nawet badań lekarskich. Wynika to z ich techniki wykonania – skaczą jednocześnie dwie osoby spięte uprzężą. To tandem pilot, czyli najczęściej wykwalifikowany instruktor skoków spadochronowych, a także pasażer, który nie musi mieć żadnego doświadczenia czy wiedzy, ponieważ wszystkim zajmuje się wtedy pilot. To powoduje, że ze skoków korzystać może niemalże każdy – jedyne przeciwwskazania dotyczą wagi powyżej 100 kilogramów, wzrostu poniżej 120 centymetrów, a także poważnych i niestabilnych stanów chorobowych układu krążenia, oddechowego, epilepsji, uszkodzeń kręgosłupa.

Skok odbywa się z wysokości 3000 metrów lub 4000 metrów nad ziemią. Od wysokości wyskoku z samolotu zależny jest czas swobodnego spadania – jest on najbardziej emocjonującym momentem podczas skoku spadochronowego. Czasza spadochronu nie jest jeszcze otwarta i na własnej skórze można poczuć wyjątkową prędkość spadania w dół 200 kilometrów na godzinę! Na odpowiednim pułapie otwiera się czasza spadochronu i następuje faza wolnego opadania aż do miękkiego wylądowania na trawiastej płycie lotniska.

Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia, ponieważ w skokach tandemowych stosuje się wysokiej klasy sprzęt do tandemów – spadochrony i automaty. Dodatkowo także zawsze skoczek jest pod opieką instruktora, który często za sobą ma setki, a nawet tysiące skoków.

Skok tandemowy także na prezent!

Ze względu na fakt, że do skoków tandemowych nie są potrzebne żadne wcześniejsze przygotowania, to także chętnie wybierany pomysł na prezent, na przykład na osiemnastkę, wieczór kawalerski czy panieński, na ślub, Dzień Ojca i wiele innych okazji, które zasługują na niecodzienne uczczenie ich wyjątkowym podarunkiem. Całe wydarzenie może być dodatkowo filmowane i fotografowane, aby mieć wspaniałą pamiątkę. W tym celu skacze jeszcze jeden skoczek z kamerą na kasku – ujęcia są w związku z tym naprawdę efektowne.

Gdzie skoczyć w tandemie?

Obecnie skoki tandemowe organizowane są w całej Polsce przez szkoły spadochronowej. Warto postawić na taką, która ma doświadczenie i dobre opinie. Rezerwację skoku można wykonać całkowicie przez internet, a także można kupić go jako voucher upominkowy. Ceny wynoszą od około 500 złotych za skok z 3000 metrów do 700 złotych za skok z 4000 metrów. Wideorejestracja skoku to wydatek około 200-300 złotych.

Na skoki tandemowe zaprasza Szkoła Spadochronowa „Skydive” z Kruszyna pod Włocławkiem. Organizuje ona skoki spadochronowe w Kruszynie, a także w Przasnyszu, Gliwicach i Pruszczu Gdańskim.