2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Skarżysko-Kamienna ma swą monografię

by Marek Sokołowski on Lipiec 10, 2013

W 90-lecie nadania praw miejskich w Skarżysku-Kamiennej, wydana została książka poświęcona dziejom miasta. Na 527 stronach monografii poszerzonej o zdjęcia, znajdziemy wiele odniesień do Ziemi Szydłowieckiej. Szczególnie w rozdziałach: „Dzieje Skarżyska w średniowieczu” autorstwa Piotra Kardysia i „Skarżysko w okresie wczesnonowożytnym” autorstwa Krzysztofa Zemły. Ówczesne tereny i wsie stanowiące obecnie terytorium miasta, w dużej części stanowiły własność Odrowążów, a następnie Szydłowieckich. Część opisywanego terenu należała zaś do dóbr cysterskich i do innych właścicieli.

Wątek szydłowiecki jest także obecny w rozdziale „Skarżysko w okresie niewoli narodowej i I wojny światowej” autorstwa Marcina Medyńskiego. Związane to było z utworzonym na początku XIX wieku powiatami i przynależnością części tych terenów do Powiatu Szydłowieckiego. W chwili odzyskaniu Niepodległości, osada Kamienna liczyła 8183 mieszkańców i była większa od mającego prawa miejskie Szydłowca, który w tym czasie miał 7232 mieszkańców.

Nie dziwi, więc fakt, że mieszkańcy Kamiennej, podjęli starania o uzyskanie praw miejskich, które zakończyły się sygnowaniem 28 grudnia 1922 roku, przez premiera Władysława Sikorskiego rozporządzenie o nadaniu z dniem 1 stycznia 1923 roku praw miejskich. Ciekawostka jest to, że nazwa Skarżysko-Kamienna, jest młodsza jak samo miasto, oficjalnie, bowiem taką nazwę nadano miastu dopiero w 1928 roku.

W publikacji obszernie zrelacjonowano okres wojny i okupacji, kiedy to miejscowość poniosła gigantyczne straty, na skutek terroru niemieckiego okupanta oraz okres powojenny, związany z dużą industrializacja i rozbudową miejscowości.

„Dzieje Skarżyska-Kamiennej. Monografia z okazji 90-lecia nadania praw miejskich”, z pewnością zainteresuje miłośników historii regionu oraz osoby związane z opisywanym terenem.