2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Kosztowna decyzja Rady Miasta: opłaty za śmieci drastycznie wzrosną!

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 19, 2013 · 2 komentarze

19 września podczas obrad nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęto i podpisano uchwałę, w której znajduje się zapis o znacznej podwyżce opłat za śmieci w ostatnim kwartale 2013 r. . Na czternastu obecnych radnych ośmiu głosowało za jej przyjęciem, zaś sześciu było przeciw. Do tej pory mieszkańcy Gminy Szydłowiec płacili 5zł – za posegregowane i 8 zł – za nieposegregowane odpady. Od października ceny te wzrosną do 9 zł (segregowane) i 13 zł (mieszane). Oznacza to wzrost odpowiednio o 80% i 62%! Wzrosną także znacznie ceny dla przedsiębiorców za pojemniki z odpadami…

Podczas tej sesji nie obyło się bez kontrowersyjnych wypowiedzi. Grupa radnych z całych sił i wieloma argumentami próbowała przekonać pozostałych, aby nie wprowadzać tak dużych cen. Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mieli Dorota Jakubczyk, Artur Koniarczyk oraz Marek Plewa. To oni przez cały czas walczyli, aby uchwała nie została podpisana. Przedstawili radzie swoją poprawkę, w której opłaty wzrosłyby, lecz nie tak radykalnie. Zarzucali autorom uchwały, że Gmina przepłaca firmie wywożącej śmieci. Według ich wyliczeń to koszt około 700 zł za tonę śmieci, pomimo że odpady zostają wywożone przecież na nasze Miejskie Wysypisko i nie ma konieczności wywozu ich poza teren powiatu. Niestety Burmistrz Andrzej Jarzyński i przychylni uchwale radni – wspierani przez Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Kazimierza Piotrowskiego – uparcie bronili swoich racji, tłumacząc się znacznie obciążonym budżetem Gminy. Jedyne co obiecywali, to próbę zmniejszenia opłat w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Decyzję Rady Miasta część zgromadzonych w sali obserwatorów skwitowała gwizdami i okrzykami w stronę radnych forsujących uchwałę. Jednocześnie podczas obrad podpisano uchwałę, która jednocześnie zwolniła z opłat cmentarze.

Za przyjęciem uchwały podnoszącej opłaty dla mieszkańców Gminy Szydłowiec byli następujący radni: Krystyna Bednarczyk, Paweł Bloch, Jan Depo, Bogusława Grzyb, Krzysztof Gula, Artur Łyczek, Irena Świątkiewicz-Woda (wszyscy Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) oraz Leszek Jakubowski (Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze).

Przeciw uchwale głosowali: Wiesław Cieloch (SLD), Dorota Jakubczyk (Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze), Artur Koniarczyk (Nasz Dom Szydłowiec), Marek Plewa (Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze), Tadeusz Poziomkowski (Solidarny Samorząd), Tadeusz Rut (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej).

/A.Gawor/