2019-10-19

Imieniny: Feliksa i Anatola

Siłownie zewnętrzne, współczesne place zabaw dla dorosłych

by Marek Sokołowski on Kwiecień 2, 2014 · 1 comment

W wielu miastach prawdziwym hitem są ostatnio siłownie zewnętrzne – nazywane przez niektórych placami zabaw dla dorosłych”. Ich główną zaletą jest możliwość wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu. Siłownie ustawiane są w parkach, na osiedlowych skwerach, na bulwarach przy brzegach rzek czy morza oraz przy domach zdrojowych i wypoczynkowych. Ćwiczenia na urządzeniach są najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na dotlenienie organizmu, poprawę kondycji i samopoczucia.

W dzisiejszych czasach bowiem coraz dotkliwiej odczuwalne są skutki siedzącego trybu życia, jaki serwuje nam współczesna cywilizacja. Dzień zaczynamy w samochodzie jadąc do pracy – w pracy najczęściej siedzimy przy biurku, później znów powrót samochodem i nierzadko dzień kończymy siedząc przed komputerem – bo przecież musimy odczytać maile, opłacić rachunki, zrobić zakupy… Powstaje pytanie – gdzie czas na ruch? Dzienna norma aktywności fizycznej dla dorosłej osoby została określona przez Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ONZ – wynosi ona 10 tys. kroków i jest to MINIMUM. Zatrważająco długa lista chorób cywilizacyjnych jest skutkiem niedoboru ruchu (hipokinezji) – są to nie tylko choroby układu krążenia, czy układu mięśniowego ale coraz częściej groźne zaburzenia psychiczne, np. depresja.

Na szczęście świadomość społeczeństwa na temat roli jaką odgrywa aktywność fizyczna w naszym życiu stale rośnie.  Otwarta przestrzeń, zwłaszcza ‘zielona’ umila czas ćwiczeń, sprzyja integracji – szczególnie, że z takich siłowni może skorzystać każdy – dziecko, rodzic, dziadek, czy nastolatek. Urządzenia fitness zlokalizowane z kolei w pobliżu placu zabaw pozwalają na aktywność nie tylko dzieci ale także dla ich opiekunów. Dla osób starszych, często mieszkających samotnie – wizyta w takim ‘fitness parku’ to nie tylko możliwość poprawy kondycji ale także szansa na nawiązanie kontaktów towarzyskich. Co więcej, korzystanie z urządzeń jest całkowicie bezpłatne i ( w przeciwieństwie do wizyty na siłowni) nie wymaga wcześniejszych przygotowań, czy specjalnego stroju. O każdej porze, niezależnie od pogody możemy zadbać o nasze zdrowie. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego, poprawia krążenie, usprawnia funkcjonowanie układu mięśniowo-kostnego, poprzez dotlenienie komórek spowalnia procesy starzenia się organizmu. Podczas wykonywania ćwiczeń do krwiobiegu uwalniane są endorfiny (tzw. hormony szczęścia), które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, co ciekawe działają także przeciwbólowo.

Urządzenia stanowiące wyposażenie siłowni zewnętrznych zmuszają nas najczęściej do ćwiczeń aerobowych, czyli tych poprawiających pracę serca i układu krwionośnego. Już nawet kilkanaście minut wysiłku fizycznego dziennie to wspaniała profilaktyka prozdrowotna. Odpowiedni zestaw urządzeń pozwoli na trening każdej partii mięśni.

Jak widać argumentów ‘za’ jest wiele. Warto jednak pamiętać, że aby wykonywanie ćwiczeń było w pełni bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia – same urządzenia muszą być bezpieczne, zgodne z obowiązującymi normami oraz co niezwykle ważne – trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu.

W naszym mieście brakuje tego typu miejsc ćwiczeń. mało kto wie, że producentem tego typu urządzeń jest szydłowiecka firma Comes, mająca w swej ofercie bogaty pakiet produktów na place zabaw, urządzenia komunalne a od także niedawna urządzenia typu fittnes:

  • Drabinka + Podciąg nóg
  • Prasa nożna + Wahadło
  • Twister + Wioślarz
  • Biegacz + Koła Tai Chi
  • Naciąg górny + Rozruch barkowy
  • Kolarz + Chodziarz

Ze wszystkimi nowościami produktowymi firmy Comes w 2014 roku możesz zapoznać się TUTAJ.

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia, dlatego zewnętrzne siłownie wyposażone w urządzenia fitness powinny stać się normą i na stałe zagościć w krajobrazie osiedli i miast.

Katarzyna Jedlińska, architekt krajobrazu

Comes Sp. J. www.comes.pl ; www.placezabaw.comes.pl ; www.architekci.comes.pl