2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Siedem dekad Liceum „Sienkiewicza”

by Marek Sokołowski on Październik 4, 2015

Są miejsca, czasy i ludzie, których sie nie zapomina. Liceum Ogólnoksztalcące im. Henryka Sienkiewicza dla klku tysiecy absolwentów tej szkoły, a z pewnościa dla tych spośród nich, którzy przybyli na V Zjazd Absolwentów, jest z penoscia takim miejscem, które chcieliby przywołać w swej pamięci i wspomnieniach. Wczoraj w murach Liceum spotkali się, aby zobaczyć koleżanki i kolegów ze szkolnych ław, a także uczcić 70-lecie działalności „Sienkiewicza”.

W zjeździe wziełu udział ponad 200 absolwentów. Gościmi imprezy byli przedstawiciele wojewódzkich wladz samorzadowych oraz wladz powiatowych i miejskich. Imprezę zakończył nocny Bal Absolwentów na sali gimnastycznej. Ta pierwsza w Szydłowcu szkoła średnia noszaca obecnie nazwę Zespołu Szkół Ogólnokształcących im H. Sienkiewicza, została założona w 1945 roku. Z incjatywa w tej sprawie w lipcu 1945 roku,  wystapił ówczesny przezes Rady Narodowej Franciszek Krzemiński. Uroczyste zapoczątkowanie nowego roku szkolnego odbyło się już 10 września 1945 roku, w budynku przy ul. Zamkowej 6. Przez jakis czas siedziba szkoły był budynek ratusza, a od 1960 szkoła funkcjonuje w obecnym miejscu.

Poprzedni zjazd aslowentów odbył sie w 2005 roku, z jego okazji opublikowano okolicznościowa publikację 60 lat Liceum Ogólnokształącące im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Publikacja przygotowywana na 70 lecie, niestety w dniu obchodów i zjazdu absolwenckiego nie była jeszcze dostępna.