2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Sezon rowerowy rozpoczęty

by Bartosz Kaluga on Maj 16, 2016

Rozpoczął się sezon rowerowy. Przypominamy, że rowerzyści także są uczestnikami ruchu drogowego i oprócz uprawnień ciążą na nich także obowiązki, które muszą respektować. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Rowerzyści i piesi to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo na jednośladzie?

Niezwykle ważne jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony:

  1. Z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.
  2. Z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (światła te, oprócz tylnego czerwonego odblasku nie są wymagane podczas jazdy w dzień. Jeśli więc nie planujemy jazdy po zmroku, zgodnie z prawem możemy zrezygnować z pozostałych świateł).
  3. Kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia nam wskazywanie kierunku skrętu rękoma.
  4. Co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec.
  5. W dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dla naszego bezpieczeństwa warto zakładać również kask ochronny. Policjanci zachęcają także do zaopatrzenia się w elementy odblaskowe oraz kamizelki. Wpływa to na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza czas reakcji kierowców, a tym samym w wielu przypadkach ratuje życie ludzkie.

Przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych jest zabronione. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeżeli chce je przekroczyć.

Kierowca dojeżdżając do przejścia dla pieszych, spodziewa się pieszego idącego średnio z prędkością 4 km/h, dlatego może być zaskoczony, kiedy wjedzie rowerzysta osiągający prędkość kilka razy większą.

Osobom, które wybierają się w dalszą podróż samochodem i zabierają ze sobą rowery przypominamy, że od stycznia 2016 roku można złożyć wniosek do Wydziału Komunikacji o wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej swojego pojazd. Umożliwi to umieszczenie dodatkowej tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym, który po zamontowaniu na haku holowniczym zasłania rejestrację zamieszczoną z tyłu pojazdu.

sierż. Marlena Skórkiewicz