2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Serenada po raz drugi

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 26, 2016

Szydłowiekie Centrum Kultury – ZAMEK zaprasza 29 kwietnia o godzinie 18.30 na spektakl pt. „SERENADA„ wg Sławomira Mrożka. Premiera przedstawienia odbyła się 5 marca, na prośbę wielu osób którym nie udało się wtedy obejrzeć najnowszej produkcji Teatru Poezji i Muzyki U RADZIWIŁŁA postanowiliśmy powtórzyć spektakl.

Sztuka podejmuje temat relacji damsko-męskich poprzez alegorię… kurnika. Interakcje między wszystkimi bohaterami – trzema kurami, kogutem i lisem – prowadzą do nieuchronnej tragedii. Jak bardzo zaślepienie i pycha determinują zachowania bohaterów? Czy rozsądek zwycięży nad impulsem i zapatrzeniem w siebie? Co mają wspólnego psychopatologia i flirt? Dlaczego Ruda jest odrzucana przez swoje dwie „współlokatorki”? I czy tytułowa serenada zakończy się sukcesem Lisa?

Sławomir Mrożek w swoich utworach , posługując się zarówno parodią, jak i pastiszem, próbował zdefiniować zasady, wedle których człowiek funkcjonuje w mikrospołeczności czy w społeczeństwie. Mrożek bardzo szybko zyskał miano czołowego polskiego prześmiewcy i kpiarza, który doskonale demaskuje, analizuje i przenicowuje absurdalną rzeczywistość PRL-u. Mrożek buduje sytuację absurdalną zderzając ze sobą stereotypy i ściśle zdefiniowane i najczęściej skontrastowane ze sobą postaci. Śledzi sprzeczności w działaniu człowieka, który musi odnaleźć się w pewnej, z góry określonej konwencji. Stawia przede wszystkim pytanie o moralność i etyczne zasady postępowania, tropiąc i wyświetlając przy okazji niedoskonałości czy wady obowiązujących społecznych, politycznych czy kulturowych norm. Mrożek jest realistą, u którego konkret pęcznieje do rozmiarów absurdalnych.
„Serenada „ to zabawa stereotypem, dialogi i sytuacje, które rozbawią każdego. To znakomite uchwycenie pewnych typowych cech zachowania ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, pozorna konkurencja o względy lisa, zazdrość i bezradność koguta.

Wystąpią: Inga Klepaczewska, Ola Nowacka, Alicja Sala, Wojtek Urbaniak i Kajetan Górlicki. Reżyseria – Sława Lorenc Hanusz, światło i dźwięk – Michał Czyżewski, współpraca scenograficzna – Wiesław Jarząbek.

Fotorelacją i artykuł dotyczące premiery, która odbyła się 5 marca znajdziecie TUTAJ