2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Senat przyjął uchwałę wołyńską

by pa pa on Czerwiec 21, 2013

Senat oddał hołd Polakom, którzy 70 lat temu zostali zamordowani przez UPA na Wołyniu. W przyjętej uchwale senatorowie określili zbrodnię wołyńską, jako „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”. W ocenie senatorów, o takiej kwalifikacji historyczno-prawnej świadczy zorganizowany i masowy charakter zbrodni UPA oraz towarzyszące im okrucieństwo.

Głosami senatorów PO do uchwały dołączono zapis, w którym Senat podkreśla, że w dziejach polsko-ukraińskich stosunków były takie wydarzenia, które nie przynoszą Polsce chluby. Wymienili m.in. wypadki polskiego odwetu na Ukraińcach z lat 1943-45. Podkreślili również wspólne, polsko-ukraińskie wysiłki w przezwyciężeniu trudnej przeszłości, które ma służyć pojednaniu między oboma narodami.

Uchwała nie została przyjęta jednomyślnie. Za jej przyjęciem głosowało 55 senatorów, 20 było przeciwko, 10 wstrzymało się od głosu. Senatorowie PiS chcieli wprowadzić do uchwały poprawkę ustanawiającą dzień 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian, nie uzyskali jednak większości głosów. Ich zdaniem uchwała powinna też zawierać sformułowanie o „ludobójstwie”, a nie o „czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”. Wyrazili też zastrzeżenia do dopisanego fragmentu o polskim odwecie.

Uchwała Senatu przypomina, że 9 lutego 1943 r. od napadu UPA na wieś Parośla Pierwsza na Wołyniu „rozpoczęta została brutalna akcja fizycznej eliminacji Polaków, prowadzona przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię”. Ponadto w uchwale podkreślono, że zgodnie z szacunkami, IPN na Wołyniu zamordowano ok. 100 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, dzieci i starców.

Żródło: niezalezna.pl, PAP