2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Savoir vivre w języku i nie tylko

by Bartosz Kaluga on Maj 21, 2016

Konferencja popularnonaukowa pt. „Savoir vivre w języku i nie tylko – inspiracje, interpretacje, perspektywy”

18 maja 2016 r. w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu odbyła się konferencja popularnonaukowa pt.„Savoir vivre w języku i nie tylko – inspiracje, interpretacje, perspektywy”, której organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu oraz Starosta Szydłowiecki. Została ona skierowana do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szydłowieckiego.Na konferencję przybyło bardzo liczne grono uczniów (około stu pięćdziesięciu), a także przedstawiciele władz samorządów lokalnych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, reprezentanci Powiatowego Punktu Konsultacyjnego Nauczycieli Doradców Metodycznych w Szydłowcu MSCDN Wydział w Radomiu oraz kierownicy i pracownicy gminnych bibliotek publicznych. Spotkanie rozpoczęła Pani Joanna Strzelecka Kierownik (w zastępstwie) Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu, która przywitała przybyłych gości i przedstawiła program konferencji.

Pierwszy referat na temat „Netykiety, czyli savoir vivr’u w Internecie” wygłosiła Pani dr Kinga Janicka. Prelekcja poruszyła problem zachowania w Internecie. Uwagę skupiła na niepokojącym zjawisku porozumiewania się młodych ludzi za pomocą komunikatorów internetowych. Wykład zawierał również wiele cennych wskazówek dotyczących komunikacji w sieci. Pani Kinga Janicka podkreśliła w swojej wypowiedzi i przestrzegała, że nikt z użytkowników Internetu nie jest w nim anonimowy. Ciekawym elementem wykładu był krótki film przedstawiający Netykietę – czyli zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie.

Kolejnym prelegentem była Pani mgr Barbara Pytko, nauczyciel doradca metodyczny języka polskiego, której referat dotyczył „Szacunku dla języka”. Wykład odniosła w szczególności do kultury języka. Istotnym elementem na jaki zwracała uwagę audytorium jest zatracanie poprawności językowej, nie tylko przez zwykłego użytkownika, ale także przez elity. Jak sama stwierdziła „ Z niepokojem obserwuję zbyt duże rozluźnianie się norm językowych, zbytnie upraszczanie, a przez to i zubożanie poprawnej polszczyzny.” Następnym punktem wykładu była grzeczność językowa, normy, innowacje oraz zasady poprawności językowej. Wykład został wzbogacony przez film „Język polski jest Ą-Ę”, który wzbudził duże zainteresowanie.

Ostatni referat przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Weronika Pytlak i Krzysztof Gozdek. Tematem ich wykładu była „Grzeczność w komunikacji medialnej”. W przygotowanej prezentacji przedstawili zbiór zasad, popartych odpowiednimi przykładami, które powinny funkcjonować w publicznej komunikacji.

Atmosferę konferencji uświetnili uczniowie klasy I b wspomnianej szkoły, prezentując pokaz warsztatów dziennikarsko-medialnych. W zabawny sposób ukazali błędy językowe popełniane w codziennej komunikacji. Nie zabrakło również elementów muzycznych. Uczniów przygotowała Pani Agata Kucfir, nauczyciel języka polskiego. Konferencję podsumowała Pani Joanna Strzelecka, podkreślając ogromną wartość kultury języka w życiu każdego młodego człowieka. Zaznaczyła, że człowiek powinien posiadać nie tylko podstawową wiedzę, ale również umiejętność sprawnego użytkowania języka, by w pełni wykorzystać bogactwo i różnorodność polszczyzny. Na zakończenie podziękowała wszystkim zebranym za przybycie i uwagę.

Tekst: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu
Foto: Wydział PR – Powiat Szydłowiecki