2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Samotny krzyż na Piaskowej

by Marek Sokołowski on Kwiecień 13, 2016

Szydłowiec. Krzyż powstańczy na ulicy Piaskowej

Na ulicy Piaskowej w sąsiedztwie Miejskiego Składowiska Odpadów, stoi samotny, nieco zmurszały stary krzyż. Ma on mieć związek z wydarzeniami rewolucji 1905-1907 roku. W tym miejscu według tekstu opublikowanego w numerze 2 z czerwca 2015 roku kwartalnika „Ziemia Odrowążów”, miał zginąć bojowiec PPS o imieniu Jan.

Otoczenie krzyża, niestety,  tak jak i cały obszar wokół miejskiego składowiska jest mocno zaśmiecone.  Zresztą cały rejon „polskiej sawanny”, pomiędzy ulicami Sowińskiego, Wymysłów i Narutowicza, gdzie byłoby wiele pięknych dróg spacerowych upstrzony jest dzikimi wysypiskami śmieci.

Warto zainteresować się tym samotnym krzyżem jak i jego dalszym i bliższym otoczeniem, bo warto zadbać o nasze tradycje i piękno swego otoczenia.  Krzyże, kapliczki i figurki są ważnym elementem polskiego krajobrazu, świadkiem historii i wiary minionych pokoleń a troska o nie wyrazem naszej wiary. W wierszu Wojciech Bąk „Krzyż nad wiekami trwa, Zwycięsko wyniesiony ponad ziemię!” Trwa i przypomina o prawdzie zbawienia, zakorzenionej w polską ziemię przed tysiąc pięćdziesięciu laty i o polskiej historii, naznaczonej „krwią i blizną”.