2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Samorządowcy w Seminarium połamali się opłatkiem

by Marek Sokołowski on Styczeń 10, 2014

Szydłowiecki „Chór Gaudium Canti”, 10 stycznia koncertem kolęd uświetnił opłatek samorządowców z terenu diecezji radomskiej. Wzięło w nim udział blisko 200 przedstawicieli samorządów różnego szczebla z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.Oficjalne spotkanie poprzedziło nabożeństwo w czasie którego modlono się między innymi za rodziny, a także za osoby potrzebujące, pozbawione dachu nad głową i chleba.Gospodarzem spotkania w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, był biskup radomski Henryk Tomasik. Gościem Księdza Biskupa był min. Olgierd Dziekoński, minister z kancelarii prezydenta Polski.

Konferencję podczas spotkania wygłosił socjolog ks. dr Marek Adamczyk, który podkreślił, że wydarzeniem ubiegłego roku było rozpoczęcie pontyfikatu papieża Franciszka. Mówił, że wszyscy uczymy się nowego papieża, jego stylu i rozpoznajemy jego przesłanie. – Jestem zdumiony, że media głównego nurtu tak bardzo rozpisują o każdym geście papieża Franciszka, jakim jeździ samochodem, do kogo dzwoni, jednak przemilczały programowy dokument Ojca Świętego ”Evangelii Gaudium”. Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć, że konfliktu nie można ignorować lub ukrywać. Konflikt powinien być przyjęty. Tu nie ma żadnego naiwnego idealizmu ze strony papieża. On chce nam powiedzieć, że konflikt z natury nie jest czymś złym, co więcej dobrze przeżyty pozwala na określenie stanowisk, wypracowanie nowych rozwiązań. To sposób budowania nowej pluralistycznej rzeczywistości – mówił ks. Marek Adamczyk. 

Biskup Henryk Tomasik mówił o przygotowaniach do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. – 13 kwietnia w Rzymie odbędzie się sympozjum, gdzie młodzież z różnych krajów, będzie mogła się zapoznać z ofertą poszczególnych regonów Polsce. Dlatego zwracam się z prośbą do państwa, abyście polskim uczestnikom tej konferencji przekazali wszelkie materiały promocyjne waszych regionów. Ważne, by jak najlepiej się zaprezentować. Spodziewamy się, że na terenie diecezji radomskiej będzie przebywać ok. 5 tys. młodych ludzi – mówił biskup Tomasik. 

Życzenia w imieniu samorządowców składał Olgierd Dziekoński, minister z kancelarii prezydent Polski. – Musimy budować jedność ponad konfliktami, które są naturalną częścią naszego życia. Pamiętajmy o solidarności i wolności, aby obie te idee były realizowane w codzienności – mówił minister Dziekoński. 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, wicemarszałek woj. łódzkiego Artur Bagieński, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, burmistrzowie a także starostwie z Radomia, Szydłowca, Przysuchy, Opoczna, Zwolenia, Końskich i Lipska oraz liczna delegacja wójtów m.in. z Gozdu, Wolanowa, Gielniowa, Bliżyna, Mirowa, Skarżyska-Kościelnego, Jedlni Letnisko.