2022-12-09

Imieniny:

Jakie są objawy łysienia plackowatego? Jak skutecznie wyleczyć tę chorobę?

by Bartosz Kaluga on Luty 13, 2018

Łysienie plackowate to poważna choroba, powodująca miejscową utratę włosów w kilku ogniskach różnej wielkości w obrębie całej głowy. Borykający się z tym schorzeniem pacjenci często nie wiedzą, do jakich jeszcze środków można się uciec, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Czy można dobrze ukryć łysienie plackowate, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Co to jest łysienie plackowate i jakie są jego objawy?

Aby dobrze zrozumieć, czym właściwie jest łysienie plackowate, i być w stanie odróżnić je od innych schorzeń powodujących wypadanie włosów, warto zasięgnąć porad specjalisty ze studia Lumaki, który zajmuje się wykonywaniem zabiegów mikropigmentacji skóry głowy. Zabieg ten stanowi skuteczne remedium na objawy choroby.

Głównym oraz najbardziej rozpoznawalnym objawem schorzenia jest typowa dla łysienia plackowatego utrata włosów w różnych miejscach skóry głowy, przez co powstają właśnie łyse placki, od których wzięła się popularna nazwa choroby. Skóra w tych miejscach nie jest zwykle widocznie zmieniona chorobowo. Objaw ten jest na tyle charakterystyczny dla tego schorzenia, że jego wystąpienie pozwala zazwyczaj na zdiagnozowanie łysienia plackowatego bez większych wątpliwości. Choroba rozpoczyna się bowiem zwykle od pojawienia się niewielkich ognisk, w obrębie których pacjent traci włosy na głowie. W miarę jej rozwoju ogniska się powiększają i zlewają ze sobą. Łysienie plackowate w zaawansowanym stadium może prowadzić nawet do całkowitej utraty owłosienia na głowie, jak również wypadnięcia rzęs i brwi, a także włosów łonowych oraz pozostałego owłosienia całego ciała. W zależności od tego, czy włosy mają tendencję do odrastania, możemy mówić o łysieniu plackowatym złośliwym bądź niezłośliwym. W przypadku złośliwej odmiany choroby, włosy nie odrastają.Do dodatkowych objawów łysienia plackowatego należą zmiany w obrębie płytki paznokcia. Mogą pojawić się na niej punktowe zgrubienia, wgłębienia i inne widoczne nierówności. Płytka wszystkich paznokci może stać się również znacząco cieńsza, a co za tym idzie bardzo krucha i podatna na urazy mechaniczne.

Jak skutecznie i trwale ukryć łysienie plackowate?

Jednym z najskuteczniejszych oraz stosunkowo trwałych sposobów na ukrycie łysienia plackowatego jest obecnie zabieg mikropigmentacji skóry głowy. Jest to zabieg, którego przeprowadzenie przypomina nieco proces powstawania tatuażu. Mikropigmentacja skóry polega bowiem na wstrzyknięciu odpowiednio dobranego do naturalnego koloru włosów pigmentu w postaci tysięcy niewielkich punkcików w najgłębszą warstwę naskórka. Dzięki temu uzyskuje się maksymalnie naturalny efekt, przypominający gładko ogoloną skórę, w której pigment rozmieszczony jest tak, aby stworzyć niemal idealną imitację mieszków włosowych skóry głowy. Decydując się na zabieg mikropigmentacji, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych czynników, które pozwolą nam wybrać odpowiednie studio, w którym przeprowadzimy zabieg. Najważniejszym z nich jest to, czy w danym salonie czy studiu oferowane są zabiegi mikropigmentacji wykonywane przy pomocy pojedynczej igły, czy przy pomocy rollera. Roller jest bowiem urządzeniem, które w teorii miało usprawniać i przyspieszać wykonanie zabiegu. W praktyce okazał się on jednak wysoce nieefektywny, gdyż nie da się uzyskać przy jego pomocy naturalnie wyglądającej imitacji mieszków włosowych. Często natomiast efekt użycia rollera jest wręcz karykaturalny. Igła pozwala na o wiele większą precyzję, a także na wykonanie realistycznie wyglądającej nierównej linii włosów. Innymi czynnikami, które pozwolą nam wybrać najlepsze miejsce do przeprowadzenia zabiegu mikropigmentacji są między innymi opinie o danym salonie czy studiu.Choć technika, w której wykonuje się zabieg mikropigmentacji z użyciem jednej igły, przypomina nieco technikę wykonywania tatuażu, zabieg ten nie utrzymuje się jednak przez całe życie. Wynika to przede wszystkim z tego, że podczas zabiegu mikropigmentacji odpowiednio dobrany do naturalnego koloru włosów klienta barwnik wprowadza się tylko do warstwy podstawnej naskórka, a nie – jak w przypadku tatuażu – do skóry właściwej. W związku z tym efekty zabiegu utrzymują się maksymalnie do czterech lat. Zaleca się jednak powtarzanie zabiegu co dwa-trzy lata, aby utrzymać optymalny wygląd i odpowiedni efekt.

Publikacja: insane.agency