2021-09-16

Imieniny: Wiktora i Małgorzaty

Rywalizowali w wiedzy o powiecie szydłowieckim

by Marek Sokołowski on Maj 28, 2014

W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza, 27 maja odbył się turniej wiedzy o powiecie szydłowieckim. Rywalizowało w nim 16 uczniów ze szkół gimnazjalnych powiatu szydłowieckiego. Turniej odbył się już po raz trzeci, a jego inicjatorką jest Agnieszka Chalastra kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Turniej rozpoczęty został przez Agnieszkę Chalastrę oraz wicestarostę Romana Woźniaka , którzy zaprosili uczestników do wysłuchania prelekcji w wykonaniu Tomasza Jakubowskiego, studenta Prawa, na temat: „Historia kolei i kolejki wąskotorowej na terenie obecnego powiatu szydłowieckiego”

Prelekcja ta była bardzo interesująca, zachwyciła uczestników oraz stanowiła znakomite tło do wszelkich późniejszych rozważań na temat tego czy nie warto byłoby pomyśleć nad rozwiązaniem problemu dworca kolejowego w Szydłowcu.

Następnie młodzież przystąpiła do powiatowego etapu konkursu. Wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół gimnazjalnych powiatu szydłowieckiego. Etap ten polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań o różnym stopniu trudności. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości zagadnień o powiecie szydłowieckim z zakresu: historii, kultury i oświaty, walorów turystycznych oraz działalności samorządu lokalnego. Niekiedy udzielenie prawidłowej odpowiedzi sprawiało gimnazjalistom niejednokrotnie trudność, tak było choćby w przypadku pytania: „Jak nazywał się prezydent Warszawy mający w swoim posiadaniu klucz mirowski od 1790 roku?” (Odpowiedź: Ignacy Wyssogota Zakrzewski), na które w drugiej już z kolei edycji żaden z uczestników nie potrafił odpowiedzieć. Anegdotą można już nazwać jedną z odpowiedzi, która padła na to pytanie: Gombrowicz 🙂

 W jury sprawdzającym testy zasiedli Beata Wójcik z Biblioteki Pedagogicznej w Szydłowcu, Kamil Szpunar- Historyk, oraz A. Chalastra -Biblioteka Powiatowa w Szydłowcu. Przed ogłoszeniem konkursu wszyscy obecni mieli możliwość obejrzenia filmu o wsi Omięcin i tajemnicy jaką w sobie skrywa.

Zwycięzcami Turnieju Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim zostali:

W kategorii „Najlepszy wynik”:

I miejsce: Sylwia Szafrańska z Publicznego Gimnazjum w Orońsku

II miejsce: Karolina Wlazło z Publicznego Gimnazjum w Orońsku

III miejsce: Ilona Płokita z Publicznego Gimnazjum w Orońsku

III miejsce: Maria Gromek z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu

V miejsce: Bartosz Kaszuba z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

W kategorii „Najlepszy wynik w Gminie”:

1. Gmina Szydłowiec: Maria Gromek ucz. Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu

2. Gmina Orońsko: Sylwia Szafrańska ucz. Publicznego Gimnazjum w Orońsku

Dla zwycięzców oraz ich nauczycieli bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez: Powiat Szydłowiecki, Marka Sokołowskiego przewodniczącego Rady Powiatu, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Nauczycielami, którzy przygotowali młodzież do udziału w Turnieju Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim były panie: Elżbieta Sasin i Ewa Tomczyk z Publicznego Gimnazjum w Orońsku. Pan Michał Stefanek z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu. Pani Jadwiga Sochacka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Pani Teresa Lużyńska z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. bp Jana Chrapka w Majdowie.

Celem konkursu było i jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o naszym powiecie, upowszechnianie wiedzy historycznej, odkrywanie nieznanych kart historii, rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych.

Organizatorami turnieju jest Powiatowa Biblioteka oraz Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.