2022-01-18

Imieniny: Konrada i Arnolda

Rowerowe zwiedzanie szlakiem powstańców styczniowych

by Marek Sokołowski on Maj 24, 2015

Pierwszy Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych z Krogulczej Mokrej koło Orońska wyruszył 22 maja z spod dębu Czwartak w Krogulczy Mokrej w powiecie szydłowieckim. W I Rajdzie na trasie: Krogulcza Mokra -Kowala Stępocina –Jastrząb, uczestniczyło łącznie 130 rowerzystów.

Przy zabytkowym, pamiętającym powstańców styczniowych Dębie, uczestników powitał Henryk Nosowski, wójt Gminy Orońsko. O powstańczej historii tej ziemi opowiadał z żarem regionalista Stefan Stanik. Uczestnicy mieli do pokonania 26 kilometrów. Zaraz po starcie przejechali obok Mogiły i Pomnika Powstańców. Pomnik w Krogulczy Mokrej powstał w 1920 roku, staraniem 8 Pułku Legionów. Upamiętnia żołnierzy powstańczych poległych w walce i zmarłych z ran po Bitwie pod Kowalą.

Pierwszy przystanek na trasie był w Kowali, przy mogile i pomniku upamiętniającym zwycięską Bitwę z wojskami rosyjskim, która miała miejsce 21 sierpnia 1863 roku. Uczestników Rajdu powitał tutaj zastępca wójta Gminy Kowala, Dariusz Bulski.  Był jeszcze jeden przystanek, w Woli Lipienickiej i zakończenie rajdu, przy Zalewie w Jastrzębiu koło Szydłowca. Tutaj odbyło się oficjalne powitanie osób, które ukończyły rajd i przybyłych na zakończenie gości. Powitał ich gospodarz gminy wójt Andrzej Bracha. Było wielu samorządowców z terenu powiatu szydłowieckiego z burmistrzem Arturem Ludwem oraz przedstawiciele Gmin: Kowala i Skarżysko-Kościelne. Był także przedstawiciel zespołu pełnomocnika MON ds. społecznych inicjatyw probronnych ppłk. Sławomir Gąsior i Komendant Związku Strzeleckiego starszy insp. ZS Roman Burek.

Nad zalewem od godzin popołudniowych aż do późnego wieczoru odbywał się piknik rodzinny. W programie znalazły się: pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników WOPR z Radomia, turniej wiedzy o Powstaniu Styczniowym (wygrał go Remigiusz Ciok z Wałasnowa), koncert zespołu Doba Czadu ze Skarżyska-Kamiennej, wyścigi kajakowe, turniej strzelecki i pokazy elementów  wyposażenia, i wyszkolenia strzeleckiego oraz pokazy geofizyczne oraz zawody strażackie w przeciąganiu liny.

Przy stoiskach zorganizowanych przez Gminy i inne organizacje można było skosztować miejscowych specjałów, wojskowej grochówki, zobaczyć wyroby rękodzieła, obrazy, wydawnictwa, akcesoria militarne. W ten sposób promowały się wspomniane gminy, Powiat Szydłowiecki, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna i Związek Strzelecki, który jest znany w regonie z organizacji Centralnych Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych: Szydłowiec – Mirzec – Wąchock, i Marszu Szlakiem Hubala, czy innych przedsięwzięć patriotycznych, a także kształtowania postaw proobronnych młodzieży i dorosłych.

Inicjator Rajdu Szlakiem Powstańców prezes Sylwester Różycki, ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, miał powody do zadowolenia. Impreza była bardzo udana i dopisali uczestnicy. Współorganizatorami jej także: Stowarzyszenie Pryzmat z Jastrzębia i Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.

Rajd odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i uczestniczącego w uroczystości starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego.

Notka historyczna. Krogulcza, Kowala i Jastrząb to miejscowości, mające swój epizod powstańczy. Te dwie pierwsze miejscowości połączyła Bitwa pod Kowalą, w której powstańczymi siłami dowodził Ćwiek Teodor Cieszkowski oraz Władysław Eminowicz. Jastrząb z kolei był bazą wyjściową, z której 22 stycznia 1863 na Szydłowiec wyruszył oddział dowodzony przez kpt. Augusta Jasińskiego, który wziął udział w ataku powstańców dowodzonych przez płk. Mariana Langiewicza, na wojska rosyjskie stacjonujące w Szydłowcu.