2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Rodziny z Szydłowca z Pielgrzymką w Kaliszu

by pa pa on Kwiecień 28, 2013

Blisko cztery tysiące osób spotkało się 27 kwietnia, w kaliskim sanktuarium św. Józefa, na XXVI pielgrzymce rodzin Domowego Kościoła. Szczególny wymiar spotkania małżeństw i rodzin,  był związany z 40-leciem tego rodzinnego ruchu w Polsce.  Założycielem jego był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), współpracowała w tym dziele z z Założycielem s. Jadwiga Skudro RCSJ (1914-2009). Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki było zawołanie: „Bogu dziękujmy – nie gaśmy ducha!”

W podróż z Szydłowca do Kalisza wybrało się 18 osób, wśród nich ks. moderator Andrzej Kania. Z sąsiedniego Radomia przybyło więcej, bo kilkadziesiąt osób, wśród nich Jolanta i Adam Pietrasowie z Szydłowca, odpowiedzialni za ruch w Rejonie Radom-Południe. W czasie rocznicowego spotkania osoby i małżeństwa odpowiedzialne w minionych latach, za Domowy Kościół, dzieliły się swoimi przeżyciami, doświadczeniami i przemyśleniami. Wśród nich był ks. infułat Franciszek Kołacz, moderator krajowy w latach 1996-2000, którego wspomnienia z zainteresowaniem wysłuchali zebrani przedstawiciele kręgów DK. Do przybyłych z całej Polski małżeństw i rodzin, słowa pozdrowienia skierował bp. Adam Szal.

W czasie mszy świętej dziękczynnej za 40 lecie Domowego Kościoła, koncelebrowanej przez blisko 100 kapłanów pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Napierały, Beata i Tomasz Strużanowscy pełniący obecnie posługę pary krajowej, zawierzyli opiece św. Józefa rodziny DK. W kazaniu skierowanym do wypełniających szczelnie bazylikę św. Józefa, zgromadzonych na Placu Świętego Józefa i wokół świątyni rodzin. Biskup Napierała senior diecezji kaliskiej, przypomniał cztery zasadnicze tematy, wokół których ogniskuje się praca rodzin w DK. To Kościół, Święta Rodzina, Charyzmaty i Ewangelizacja. W homilii bp Stanisław Napierała wskazał, że rodzina Jezusa oparta na małżeństwie Maryi i Józefa była Kościołem w zarodku, czyli Kościołem Domowym.

Biskup zachęcał małżonków do wsłuchiwania się w niemy krzyk św. Józefa.  Szczególnie teraz gdy, rodzinę próbuje się ośmieszać, lekceważyć, spychać do czegoś, co się przeżyło i odchodzi w przeszłość. Jednocześnie ubolewał, że we współczesnych czasach nie przykłada się wagi do tzw. polityki rodzinnej. „Jesteście powołani nie tylko do świętości, ale też do apostolstwa na rzecz małżeństwa i rodziny, a także ojcostwa i macierzyństwa” – mówił do zgromadzonych hierarcha. Wyraził też radość, że małżonkowie w 40. rocznicę istnienia Kościoła Domowego chcą odnowić swoje pragnienie i wolę dążenia do świętości. Na zakończenie kaliskiego spotkania rodzin, z koncertem uwielbienia i dziękczynienia pt „Dom na Skale”, wystąpił Zespół „Moja Rodzina”.

W 1973 roku po raz pierwszy w Krościenku, przeżyły swe 15 – dniowe rekolekcje małżeństwa i oraz rodziny. Od tego czasu liczne małżeństwa zaangażowały się w Domowy Kościół. W Polsce jest obecnie około 3400 kręgów skupiających od 4 do 7 małżeństw. Za granicami Polski działa jeszcze 300 kręgów. W Szydłowcu Domowy Kościół działa od 15 lat, obecnie skupia w czterech kręgach 18 małżeństw.