2022-05-24

Imieniny: Łucji i Wilhelma

Rocznicowe obchody powstania polskiego państwa podziemnego

by Marek Sokołowski on Wrzesień 26, 2014

fot. Marek Sokołowski

W Szydłowcu zakończyły się obchody 75 rocznicy polskiego państwa podziemnego. Jedynej tego typu organizacji państwowej, w zniewolonej przez okupacyjne wojska niemieckie Europie. Uroczystości rozpoczęli się w szydłowieckiej farze, gdzie Mszę świętą w intencji osób zaangażowanych w działalność podziemnych struktur państwowych odprawił ks. kan. Bogusław Mleczkowski.

Kanonik B. Mleczkowski wygłosił także kazanie, w którym przedstawił chwalebną działalność struktur podziemnych, w tym Armii Krajowej. W Eucharystii wziął udział wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Sokołowskim i wiceburmistrzem Szydłowca Krzysztofem Ziółkowskim.

W trakcie obchodów przy obelisku dedykowanym poległym z rąk okupanta Polakom w Parku Niepodległości, modlitwę za Ojczyznę i jej obrońców odmówił ks. Krzysztof Nowosielski. Następnie głos zabrała Zofia Pawlak, przewodnicząca szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przewodnicząca Pawlak przypomniała o wciąż bardzo aktualnym Testamencie Polski Walczącej z 1945 r. o pragnieniu Polski wolnej i sprawiedliwej. Do licznie zgromadzonych uczestników uroczystości, w tym dzieci i młodzieży szkolnej przemówił także wicewojewoda D. Piątek.

Następnie delegacje, w tym delegacje kombatantów złożyły pod obeliskiem pamięci wiązanki kwiatów. Kwiaty i znicze złożono także pod pomnikiem w Korzonku, upamiętniającym zamordowanych przez Niemców Polaków. Uroczystość dopełniła szkolna akademia w Szkole im Jana III Sobieskiego. Uroczystość którą poprowadziła dyrektor SzCKiS Małgorzata Bernatek, ubogaciła grą Miejska Orkiestra Dęta i swoją obecnością liczne poczty sztandarowe.

27 września mija 75. rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta była zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Na terenach okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski, państwo podziemne wypełniało podstawowe swe funkcje. Działał podziemny rząd i parlament, tajne sądownictwo i oświata. Kierowane z krajów sojuszniczych, głównie z Londynu, przez legalne władze Rzeczypospolitej Polskiej: Prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowych przedstawicieli.