2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Rewolucja w prokuraturze

by Marek Sokołowski on Grudzień 28, 2015

Budynek Ośrodka Zamiejscowego w Szydłowcu, Prokuratury Rejonowej w Przysusze

Zanosi się na daleko idące zmiany w funkcjonowaniu prokuratury. Do Sejmu w wigilię wpłynęły dwa projekty ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W świetle proponowanych zmian będziemy mieli do czynienia prawdopodobnie z zupełnie nową instytucją. Zamiast Prokuratury Generalnej powstać ma Prokuratura Krajowa. Minster Sprawiedliwości będzie pełnił także  funkcje prokuratora krajowego.  Zmiany pójdą jednak dalej w dół.

W naszym mieście po długich bataliach udało się zachować funkcjonowanie Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Przysusze, a nawet przekazać tej instytucji, w formie darowizny celowej dotychczas wynajmowany od Państwowej Straży Pożarnej budynek. Duży w tym udział maiły władze samorządu powiatowego. Nie udało się jednak uzyskać dla szydłowieckiego ośrodka statusu prokuratury rejonowej. Pomimo, można by rzec dobrej na to koniunktury politycznej. Widocznie zabrakło czasu, chęci albo były inne samorządowe i polityczne priorytety.

Czy teraz gdy PiS przygotowuje tak daleko idące zmiany będzie to możliwe?. Zobaczymy! W każdym razie nasi samorządowcy powinni trzymać rękę na pulsie! Tymczasem nawet otoczenie budynku szydłowieckiego Ośrodka Zamiejscowego, budzi szereg uwag. Obiecywany kilka lat temu przez gminny samorząd parking, ma szanse powstać dopiero w tym roku. Prawdopodobnie ze środków własnych prokuratury, będzie także w tym roku przeprowadzona termomodernizacja  budynku. Wszystko to ma znaczenia dla utrzymania w Szydłowcu tej ważnej instytucji państwowej, zatrudniającej kilku prokuratorów i dodatkowy personel pomocniczy.