2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Relacja z turnieju szachowego o puchar Ziemi Odrowążów

by Marek Sokołowski on Maj 24, 2014

Piąty Turniej Szachowy „Ziemi Odrowążów” odbył się w Szydłowcu 10 i 11 maja. Jubileuszowy turniej cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony szachistów z regionu dawnej Ziemi Odrowążów, jak również z Kielc,  Radomia i Ostrowca Św. Łącznie w zawodach udział wzięło 57 uczestników, w tym grupa 25 juniorów. Wśród uczestników było 6 kobiet i 16 szachistów szydłowieckich. Organizatorem zawodów był Powiat Szydłowiecki przy udziale Klubu Szachowego „Wieża” Szydłowiec , a współorganizatorami powiaty: konecki, skarżyski i opoczyński.

Zmagania szachistów stały na dobrym poziomie sportowym a walka była zacięta i wyrównana. Ton tej walce -co cieszy -nadawała młodzież. Zwyciężył faworyt, szachista z najwyższym rankingiem- Konrad Kądziela z Radomia. Na drugim miejscu uplasowała się dobrze grająca juniorka (również z Radomia)- Weronika Posuniak, a na trzecim rewelacyjnie grający 8-letni Tomek Szczepanowski z Ostrowca Św.

W kategorii juniorów czołówka przedstawiała się następująco: 1. Weronika Posuniak (Radom), 2. Tomasz Szczepanowski (Ostrowiec Św.) , 3. Kamil Kocia (Skarżysko-Kam.).

Klasyfikacja kobiet: 1. Weronika Posuniak (Radom), 2. Milena Barszcz (Radom), 3. Sara Wichura (Ostrowiec Św.).

Nagrody specjalne dla najlepszych zawodników z powiatów Ziemi Odrowążów otrzymali: powiat skarżyski- Kamil Kocia (5 miejsce w turnieju), powiat szydłowiecki – Wojciech Bednarczyk (6 miejsce w turnieju), powiat konecki – Tadeusz Lisicki (14 miejsce w turnieju), powiat przysuski – Kazimierz Michalski (17 miejsce w turnieju).

Celem turnieju było stworzenie zawodnikom możliwości rywalizacji w szachach, możliwości uzyskania bądź podwyższenia kategorii szachowych, promocja sportu szachowego i walorów, zwłaszcza turystycznych dawnej Ziemi Odrowążów. Cele te organizatorzy osiągnęli. Posiadane kategorie szachowe podwyższyli: Wojciech Bednarczyk z Szydłowca- do II , Krzysztof Kabała ze Skarżyska Kość. – do II , Nicola Jaranowska z Radomia – do III , Łukasz Fidor z Bliżyna – do III , a 13-letnia Karolinka Żak z „Wieży”Szydłowiec uzyskała po raz pierwszy kategorię – V ( najniższą) , wchodząc w ten sposób do grona szachistów z kategoriami szachowymi, co cenne, bo uzyskane w trudnym turnieju. Gratulacje należą się też Wojciechowi Bednarczykowi z Szydłowca- za uzyskanie II kat. i wysokie 6 miejsce w turnieju gwarantujące otrzymanie jednej z głównych nagród. Turniej otwierali Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki i Marian Frąk z „Wieży” Szydłowiec, natomiast w uroczystości zakończenia  udział wzięli : starosta Włodzimierz Górlicki, Waldemar Mazur – wicestarosta Skarżyski, Dariusz Kowalski ze Starostwa w Końskich (red.naczelny pisma „Ziemia Odrowążów), Bolesław Boruszewski- przedstawiciel Burmistrza Szydłowca i Marek Plewa- radny Rady Miejskiej w Szydłowcu. Kierownikiem Turnieju był Marian Frąk, a sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia. Zwycięzców uhonorowano pucharami, dyplomami, nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, a liczną grupę zawodników wyróżniono w inny sposób.

KLASYFIKACJA OGÓLNA TURNIEJU (10 najlepszych zawodników)

1. Kądziela Konrad (Radom) – 6,5 pkt. (z 7)

2. Posuniak Weronika (Radom)- 6 pkt.

3. Szczepanowski Tomasz (Ostrowiec Św.) – 5,5 pkt.

4. Ziętek Waldemar (Radom) – 5 pkt.

 5. Kocia Kamil (Skarżysko Kam.) – 5 pkt.

 6. Bednarczyk Wojciech (Szydłowiec) – 5 pkt.

7. Ciechoński Piotr (Radom) – 5 pkt.

8. Siek Jerzy (Skarżysko) – 5 pkt.

9. Łukomski Łukasz (Bliżyn) – 4,5 pkt.

10. Żurek Dariusz (Chlewiska, pow. Szydłowiec) – 4,5 pkt (klasyfikowano

łącznie 57 zawodników) KOŃCOWA KLASYFIKACJA W KAT. JUNIORÓW

1.Posuniak Weronika (Radom) – 6 pkt.

2. Szczepanowski Tomasz (Ostrowiec Św.) – 5,5 pkt.

3. Kocia Kamil (Skarżysko Kam.) – 5 pkt.

4. Gołuch Bartosz (Kielce) – 4,5 pkt.

5. Tomaszewski Jakub (Radom) – 4 pkt.

6. Barszcz Milena (Radom) – 4 pkt.

7. Fidor Łukasz (Bliżyn) – 4 pkt.

8. Górecki Mateusz (Kielce) – 3,5 pkt.

9. Żak Cezary (Szydłowiec) – 3,5 pkt.

10.Nojek Rafał (Szydłowiec) 3 pkt.

(klasyfikowano łącznie w tej kat. 25 zawodników)

Ciekawie przedstawia się nieoficjalna klasyfikacja drużynowa (brano pod uwagę sumę uzyskanych pkt. 3 najlepszych zawodników w turnieju): 1. Radom – 17,5 pkt. , 2. Skarżysko Kam. – 14,5 pkt. , 3. Szydłowiec – 14 pkt. ,(brawo szydłowieccy zawodnicy!) 4. Kielce – 12,5 pkt. , 5. Końskie – 12,5 pkt. , 6. Ostrowiec Św. – 10,5 pkt. (brawo dla bardzo młodziutkich ostrowieckich zawodników).

Pięć edycji Turnieju „Ziemi Odrowążów” pozwoliło w znaczący sposób rozwinąć sport szachowy w regionie (nie tylko w Szydłowcu) , co jest wielką zasługą pomysłodawców , organizatorów, szydłowieckiego Klubu „Wieża” i wszystkich wspierających turniej sponsorów (serdeczne DZIĘKI!).

Relacje i zdjęcia przekazał Michała Kojara „Wieża” Szydłowiec.

opr. ms