2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Relacja z szydłowieckiej majówki z Polską „My, biało-czerwoni”

by pa pa on Maj 9, 2013 · 1 comment

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu 8 maja, uczniowie, dyrekcja szkoły i nauczyciele wspólnie świętowali patriotyczne, majowe rocznice. W akcji wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Szydłowcu. Pomysłodawcą akcji była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie Elżbieta Łata.

Stroną organizacyjną, dokumentacją i zdjęciami zajął się nauczyciel informatyki Henryk Baniak.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli w tym dniu ubrani na biało-czerwono. Przynieśli ze sobą biało-czerwone akcesoria: flagi, baloniki, szarfy, szaliki, czepeczki itp. Wiele osób miało przyczepione do ubrania kotyliony i biało-czerwone wstążeczki.

O godz. 11.30 po dzwonku na lekcję wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ustawili się na placu szkolnym przy głównym wejściu. Tę część spotkania poprowadził Maciej Kapturski – nauczyciel wychowania fizycznego.

Z kolei Henryk Baniak przypomniał uczestnikom cel akcji – wspólne świętowanie patriotycznych rocznic majowych przypadających: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, 8 maja – rocznica zwycięstwa nad faszyzmem. Akcja została zorganizowana w ramach Majówki z Polską – akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pod hasłem „My, biało-czerwoni”.

Potem M. Kapturski nauczył uczniów wspólnego skandowania hasła „My, biało-czerwoni”. Uczniowie głośno i chętnie skandowali hasło, jak się później okazało również podczas przemarszu przez miasto. Wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia i filmy. Nagłośnienie przygotował i zdjęcia również robił Tomasz Bialik – nauczyciel informatyki. Po zakończeniu zdjęć wszystkie klasy przemaszerowały przez miasto. M. Kapturski zabezpieczał przemarsz samochodem, aby pomóc uczniom w razie potrzeby.

Marzena Czarnecka – nauczyciel wychowania fizycznego poprowadziła pochód dookoła szydłowieckiego zamku na Rynek Wielki, gdzie na uczestników oczekiwał Burmistrz Miasta Andrzej Jarzyński wraz z Sekretarzem Gminy Dorotą Kubiś. Po powitaniu z dyrekcją szkoły, uczniami i nauczycielami Burmistrz wyraził swoją aprobatę i zadowolenie z takiej formy obchodzenia majowych świąt przez naszą szkołę. Wspólnym zdjęciom nie było końca.

Po zakończeniu spotkania uczniowie w zorganizowanym pochodzie – od klas najmłodszych do najstarszych – przeszli ulicami miasta do szkoły, skandując hasło „My, biało-czerwoni”. Zainteresowani mieszkańcy informowani byli o celu akcji podczas przemarszu. Policjanci ze zmotoryzowanego patrolu przez cały czas czuwali nad bezpieczeństwem przemarszu, pomagając i ułatwiając przejścia przez skrzyżowania. Organizatorzy składają im serdeczne podziękowania.

To była kolejna ciekawa akcja związana z obchodami patriotycznych majowych świąt w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. W latach ubiegłych były to np.: flash mob „Z hymnem w sercu” czy „Ludzie – flagi”.

Według informacji przekazanej przez H. Baniaka.