2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Relacja z „Szydłowieckiego Wieńcowania 2013”

by Marek Sokołowski on Wrzesień 2, 2013

Gmina Szydłowiec 1 września 2013 roku uczciła święto plonów. W niedzielę w Szydłowcu odbyły się uroczystości dożynkowe. Ten dzień upłynął mieszkańcom gminy na dziękowaniu za tegoroczne plony. Nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się chlebem, konkursów, występów artystycznych i dobrej zabawy do późnych godzin wieczornych.

Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą, odprawioną o godzinie 12 w szydłowieckiej farze. Tego dnia w kościelnych murach rozbrzmiewały dźwięki Szydłowieckiej Miejskiej Orkiestry Dętej, a ksiądz dziekan Adam Radzimiński dokonał uroczystego poświęcenia wieńców żniwnych. Podczas homilii ksiądz dziękował rolnikom i podkreślił, że ich praca jest niezwykle ważna i cenna i że „to rolnik w dziele tworzenia najbliżej współpracuje ze Stwórcą”. Mówił również, że każdy powinien dzielić się chlebem tak jak czyni to rolnik – „Bycie dobrym jak chleb to zadanie i wyzwania dla każdego chrześcijanina”.

Następnie uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi, poprowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Henryka Kapturskiego  przeszedł ulicami miasta nad zalew. Starostami tegorocznych dożynek byli Teresa Mrozowska i Robert Mrozowski. Teresa Mrozowska razem z mężem Waldemarem prowadzi zmechanizowane gospodarstwa o powierzchni 12 ha. Zajmuje się hodowla krów mlecznych oraz uprawą zboża. Robert Mrozowski wraz z żoną Iwona prowadzi gospodarstwo o powierzchni 6 ha i zajmuje się uprawą zboża.

Starostowie ubrani w barwne ludowe stroje przekazali Burmistrzowi Miasta Andrzejowi Jarzyńskiemu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Burmistrz podziękował za piękny bochen chleba i zapewnił, że będzie go dzielił sprawiedliwie z należyta uczciwością, starannością i szacunkiem dla ludzi którzy go tworzą. Burmistrz przypomniał, że 11 lat temu po raz pierwszy na szydłowieckim Rynku Wielkim podjęta została inicjatywa uczczenia pracy rolnika, pokazania tym samym, że rolnik zasługuje na największy szacunek. Podkreślił, że „dzień dożynek ma dwa oblicza: pierwsze to oblicze dziękczynienia, a drugie to szacunku. Kropla krwi którą dają ofiarodawcy jest jak kropla miłości, a chleb jest kruszyną życia, która dają rolnicy”.

Głos zabrali także: Agnieszka Górska – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Bernatek – sekretarz Powiatu Szydłowieckiego oraz Krystyna Bednarczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej w Szydłowcu. Podziękowali oni rolnikom za poświęcenie i trud ich pracy. Następnie nad szydłowieckim zalewem odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, której towarzyszyły wiersze, przyśpiewki i muzyka. Tam też odbyło się tradycyjne dzielenie chlebem dożynkowym. Wszyscy zgromadzeni mogli spróbować jeszcze ciepłego, smacznego chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Wszyscy zgromadzeni na dożynkach stwierdzili, że chleb tego dnia smakuje wyjątkowo.

„Szydłowieckiemu Wieńcowaniu” towarzyszył kiermasz dożynkowy, wesołe miasteczko, gastronomia, ogródek piwny. O godz. 14.00 na boisku Orlik przy ul Sportowej rozpoczął się XVI Wakacyjny Turniej Drużyn Osiedlowych. Na scenie zaś zaprezentowały się zespoły ludowe: Zespół Rodzinny z Korzyc, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, Kapela Mirosława Rogali, Zespół „Sąsiadeczki” z Chustek, „Gawędowie” z Wysokiej. Zagrał także zespół „Verdis”. W godzinach wieczornych wystąpiła litewska artystka „KATERINA”. Na zakończenie zabawy dożynkowej zagrał zespołu „Casino”.
„Szydłowieckie Wieńcowanie” było także doskonałą okazją do uhonorowania rolników z terenu gminy, jak również wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Najładniejsza Posesja i Balkon w Gminie Szydłowiec”.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek, MODR – Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu oraz Sołectwa Gminy Szydłowiec. Honorowy patronat nad szydłowieckimi dożynkami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

J. Krogulec