2021-10-22

Imieniny: Klemensa i Amelii

Relacja z ogólnopolskiego protestu w Warszawie

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 15, 2014

W dniu 26 maja rozpoczął się ogólnopolski protest przeciwko ignorancji władzy i partii politycznych oraz stwarzania pozorów demokracji, w której uprzywilejowani są zagraniczni inwestorzy, a nie lokalna społeczność. Protest zorganizowało Stowarzyszenie „NASZ DOM BIESIEKIERZ”.

Co kilka dni uczestnicy zgromadzenia przeszli ulicami Warszawy spod Sejmu do Kancelarii Premiera i Prezydenta. Protestujący zanieśli Premierowi List otwarty do Rządzących, w którym wyrazili głębokie zaniepokojenie ignorancją władzy i partii politycznych w kwestii lokowania farm wiatrowych, wydania decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni atomowej w gminie Mielno oraz wyprzedaży polskiej ziemi.

Protestujący domagali się wprowadzenia specustawy i konkretnych zapisów prawnych regulujących kwestię odległości wiatraków od domów, tj. wprowadzenia zapisu minimum 3km. Rządzącym zaprezentowano również na specjalnym modelu o wymiarach rzeczywistych długość śmigła wiatraka.

W proteście i we wszystkich marszach ulicami Warszawy czynnie uczestniczy  Stowarzyszenie Wspólne Dobro z Lipienic Górnych.

Przed gmachem Sejmu zrealizowany został reportaż TV Trwam pt. „Po stronie prawdy”, w którym zaproszeni goście, w tym posłowie i przedstawiciele Stowarzyszeń, w tym Stowarzyszenia Wspólne Dobro, mówili na temat braku uregulowań prawnych w kwestii odległości wiatraków od domów oraz wyrazili konieczność wprowadzenia jak najszybszych zmian w prawie w tym zakresie.

Problemem zainteresowały się również media ogólnopolskie. Relacje z protestu można zobaczyć na:

Protest trwa nadal, aż do skutku.

Autor i zdjęcia: Edyta Wietrak