2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Samorządowe wiecowanie kandydatów

by Marek Sokołowski on Listopad 25, 2014

W poniedziałek 24 listopada jak już informowaliśmy, odbyła się konwencja wyborcza Artura Ludwa kandydata na burmistrza Szydłowca. W konwencji Kandydata razem z przedstawicielami Porozumienia Gospodarczego, udział wzięli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, z prezesem Zarządu Powiatowego Romanem  Woźniakiem oraz Henrykiem Nosowskim, kandydatem na wójta gminy Orońsko. W konwencji uczestniczył także Andrzej Brachą, kandydat na wójta gminy Jastrząb (KWW Porozumienie Społeczne).

Artur Ludew kandydat na burmistrza, w swoim wystąpieniu podziękował mieszkańcom miasta i gminy Szydłowiec za wsparcie i oddane na jego kandydaturę głosy, mówił o konsekwencji i zaangażowaniu na rzecz zmian, nad którymi już wspólnie pracujemy razem z większościową grupa radnych miejskich. Podkreślił, że ma odpowiednie doświadczenia samorządowe do odpowiedzialnego pełnienia funkcji burmistrza. Zaznaczył że najważniejsze dla miasta i gminy jest zwiększenie dochodów budżetowych, wiąże się to przygotowaniem terenów inwestycyjnych i pozyskaniem inwestorów, tworzących miejsca pracy. Sytuacja  wymaga skrupulatniej analizy finansów gminy oraz podejmowania bardzo przemyślanych decyzji gospodarskich. Mówił o wsparciu jakie spotyka ze strony bardzo wielu zwykłych ludzi, ludzi, którzy dzwonią do niego, mejlują, i bezpośrednio rozmawiają z nim życząc mu powodzenia.

Po wystąpieniu Artura Ludwa kandydata na burmistrza Szydłowca głos zabrali również starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, który podkreślił że zarówno cechy osobiste jak i doświadczenie samorządowe gwarantują dobre przygotowanie Artura Ludwa do pełnienia odpowiedzialnej funkcji burmistrza Szydłowca. Z kolei prezes Zarządu Powiatowego PSL R. Woźniak mówił o potrzebie wzmożenia wysiłku na finiszu kampanii wyborczej. Wygrywa się dzięki dobremu finiszowi – mówił. Wskazał także na takie cechy charakteru Artura Ludwa jak: uczciwość, uprzejmość, uszanowanie innych, wewnętrzne ułożenie i jego umiejętności zawodowe i samorządowe. Samorząd mówił R. Woźniak, to współdziałanie, które łatwo zdefiniować słowem „my”. Despotyzm jest przeciwny idei samorządu i lubi podkreślać słowo „ja”. My potrzebujemy porozumienia pomiędzy ludźmi i samorządami i do tego chcemy doprowadzić. Na koniec wystąpienia zaapelował o samorządowe porozumienie.

Kandydaci na wójtów i burmistrza udzielili sobie następnie wzajemnego poparcia w II turze wyborów, która odbędzie się 30 listopada i zapowiedzieli współpracę, o ile będę wybrani na stanowiska samorządowe, o które się ubiegają w wyborach.

W imieniu radnych Rady Miejskiej w Szydłowcu glos zabrali: Dorota Jakubczyk i Marek Plewa, którzy opisali sytuację Miasta i Gminy, w której jak stwierdzili decyzje podejmowane są „ponad głowami ludzi”. Radna Dorota Jakubczyk mówiła „ Brakuje na inwestycje drogowe, w 60 milionowym budżecie, na ten cel przeznaczono obecnie tylko 156 tysięcy złotych”. Brakuje nie tylko na drogi, ale także na chodniki, czy kanalizację”. Cieszymy się z tego co już udało się zrobić – mówiła dalej- jak choćby Orliki. Teraz jednak czas na inwestycje, które są najbardziej potrzebne ludziom. „Rozmawiamy z ludźmi i wiemy co mamy robić” – dodała D. Jakubczyk. Wspomniała również o tragicznych warunkach pracy strażaków ochotników w Majdowie, gdzie od 16 lat budowana jest strażnica OSP. Ostatnio przy wykorzystaniu Funduszu Sołeckiego, jakim dysponuje wieś, bowiem na inne większe środki strażacy nie mogą się od lat doczekać.

Radna Jakubczyk poinformowała zebranych o sytuacji finansowej Gminy Szydłowiec. Dług gminy to 27 milionów złotych, zaciągnięty na 10 lat. Odsetki od długo długu, które trzeba zapłacić to 1 milion złotych rocznie. Wskaźnik zadłużenia wynosi 37 %. Lekarstwem na te zagrożenia jest jak mówili radni gospodarność i wsłuchiwanie się w potrzeby ludzi.

Konwencję, która odbyła się w sali szydłowieckiej Lodowni, zakończyły rozmowy Kandydata i osób go popierających, przy kawie i herbacie.

Tekst i zdjęcia: Marek Sokołowski