2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Reforma Gowina Upadła. Konsekwencje dla Szydłowca

by Bartosz Kaluga on Maj 10, 2013

Sejm uchwalił dzisiaj „obywatelską” ustawę o okręgach sądowych, której głównym założeniem jest przywrócenie – przekształconych z początkiem stycznia br. w Wydziały Zamiejscowe – sądów rejonowych w 79 miejscowościach. Jedną z tych miejscowości jest także Szydłowiec. Czy to oznacza kolejną w tym roku reorganizację sądownictwa na naszym terenie i powrót Sądu Rejonowego w Szydłowcu? Najprawdopodobniej nie…

Za tzw. obywatelskim projektem – odwołującym reformę Gowina – głosowało 132 posłów PiS, 36 RP, 21 z SLD, 12 z SP – i co najciekawsze cały koalicyjny PSL. Przeciw projektowi głosowało 197 posłów PO, 2 posłów niezależnych i 1 z SP. Wstrzymało się dwóch posłów, a w głosowaniu nie wzięło udział 27 posłów.

Reforma Gowina – zaciekle atakowana przede wszystkim przez ludowców i lewicę (choć i SLD i RP z założenia zawsze byli „anty-gowinowi z powodu konserwatywno-liberalnych przekonań ministra” – miała usprawnić pracę sądów. Głównym założeniem reformy było przekształcenie 79 sądów rejonowych w Wydziały Zamiejscowe sądów większych – tym samym likwidując stanowiska prezesów wyżej wymienionych. Sędziowie w placówkach w których obłożenie sprawami było większe od norm, mieliby zostać odciążeni przez orzekających w placówkach, gdzie spraw do rozpatrzenia jest znacznie mniej.

PSL za punkt honoru przyjął sobie unieważnienie tej reformy. Koalicjant stanął na czele frontu walki z ministrem Gowinem, wespół z lewicą, częścią środowiska prawniczego i samorządowcami powiatowi. Dlaczego właśnie ludowcy? Powód wydaje się oczywisty – w powiatach PSL ma bardzo mocną pozycję. Jednak zablokowanie reformy Gowina, nie udało się w Trybunale Konstytucyjnym który jasno orzekł, że zarzuty ludowców o jego niekonstytucyjność są bezzasadne. Stąd też powstał obywatelski projekt reformy, wspierany przez PSL który ma zamiar odwołać reorganizację zaproponowaną przez byłego ministra sprawiedliwości. Obywatelski projekt, przez wielu prawników nazywany jest „totalnym bublem prawnym”. I choć dzisiaj Sejm go przeforsował, to szanse na to że przejdzie przez Senat są znikome. Także Prezydent RP zapowiedział, że w takim kształcie projekt wspierany przez PSL nie ma szans na prezydencki podpis. Dlatego też, w najbliższym czasie raczej nie doczekamy się zmiany czerwonej tabliczki w budynku przy Pl. Marii Konopnickiej 7.

Reasumując, PSL po raz kolejny pokazał, że jest największym hamulcowym w reformowaniu państwa (nawet w reformowaniu powolnym). Kosztem sporych nakładów finansowych oraz utrzymaniem pozycji sędziów – próbują doprowadzić do wycofania jednej z ciekawszych propozycji rządu Donalda Tuska. Reforma przynosi realne oszczędności, zmuszając urzędników państwowych (w tym przypadków sędziów) do większej efektywności pracy. Nie uderza w interesy obywateli, a jedynie w przywileje korporacji sędziowskich oraz w prestiż mniejszych powiatów – takich jak powiat szydłowiecki. Myślę że w przypadku Szydłowca, miano polskiej stolicy bezrobocia jest większym wstydem na kraj, niż brak siedziby sądu rejonowego.

Autor: Artur Marszałek

Zdjęcie: © Corgarashu – Fotolia.com