2022-05-22

Imieniny: Wandy i Zenona

Recital Kazimierza Gierżoda

by Marek Sokołowski on Listopad 17, 2015

Niedawno zakończona XVII edycja Konkursu Chopinowskiego, jak też obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski stały się okazją do zorganizowania przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu recitalu chopinowskiego. W tkankę patriotyczną wspaniale wpisuje się chopinowska materia muzyczna, szczególnie wówczas, gdy tkana jest ręką pianisty o wielkiej wrażliwości i wielkiej kulturze wykonawczej. Takim właśnie jest profesor Kazimierz Gierżod, wykonawca chopinowskiego recitalu – znany na całym świecie pianista, wychowawca pokoleń polskich pianistów, były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, członek zarządów wielu fundacji i stowarzyszeń muzycznych. Refleksyjny wykonawca, osadzający bardzo mocno interpretacje muzyki chopinowskiej w pejzażu polskim, pianista z ogromną subtelnością oddający jej niuanse, mistrzowsko piastujący szczególnie liryczną stronę jej oblicza. Profesor Kazimierz Gierżod ciekawie włada dźwiękiem, ale i słowem. Chętnie dzieli się także swą wiedzą o Fryderyku Chopinie –  detalami i ciekawostkami z wydarzeń jego życia, które nie tylko dla szerokiego odbiorcy stanowią cenne uzupełnienie wielu wykonywanych przez niego koncertów. Mówiła – na powitanie artysty dyrektor Aneta Oborny.

Licznie zebrani goście powitali polskiego pianistę 10 listopada w Sali Kominkowej szydłowieckiego Zamku. W deszczowy, listopadowy wieczór Kazimierz Gierżod podzielił się ze słuchaczami swą pianistyczną maestrią i niezwykłą wiedzą z ogromną pasją opowiadając o Fryderyku Chopinie. Poczynając od dzieciństwa i czasów studenckich kompozytora profesor Gierżod przeniósł zebranych w czasy XIX wiecznej Warszawy. Pierwszym utworem, który rozbrzmiał w zamkowych murach był Polonez d-moll op. 71 nr 1, który Fryderyk Chopin skomponował w wieku kilkunastu lat. Kazimierz Gierżod ukazał także lata spędzone na emigracji Chopina i jego tęsknotę za Polską czytając wybrane fragmenty listów kompozytora. Następnie wykonał: Balladę g-moll op. 23, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 oraz Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66. Po tych utworach profesor przedstawił clou spotkania  –  niezwykłą historię serca Fryderyka Chopina, począwszy od przewiezienia go przez granicę w carskiej szkatule, przez Ludwikę – siostrę kompozytora, po zaskakujące losy podczas II Wojny Światowej. Na zakończenie Kazimierz Gierżod wykonał Polonez As-dur op. 53, który został nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami i owacją na stojąco. W ten chłodny listopadowy wieczór na Sali Kominkowej profesor Gierżod wyczarował swoją opowieścią i muzyką niezwykły nastrój i atmosferę pełną ciepła i nostalgii.

               Był czas także na indywidualne pytania oraz autografy. Zebrani goście następnie zwiedzili nowe ekspozycje stałe „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz wystawę czasową „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i instrumenty ludowe w malarstwie Polskim”.  Profesor wraz z małżonką byli bardzo zaciekawieni polskim ludowym instrumentarium muzycznym, podziwiali nowy sposób eksponowania muzealiów wspominając wizytę w szydłowieckim Muzeum przed laty. Wystawa czasowa zrobiła ogromne wrażenie nie tylko na Kazimierzu Gierżodzie. Profesora zadziwiła ilość zgromadzonych wybitnych dzieł o tematyce muzycznej autorstwa malarzy polskich, w jednym muzeum, na jednej wystawie.