2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Ratusz zaprasza na plenerowy pokaz filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”

by Marek Sokołowski on Sierpień 6, 2015

Samorząd miejski pamiętając o ludziach, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę w sobotni wieczór, 8 sierpnia zaprasza na szydłowiecki rynek, gdzie odbędzie się projekcja filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Kino letnie. Rynek Wielki, 8 sierpień, start godz. 20.30.

Film ten jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki z uzbrojonymi po zęby mordercami z Waffen SS Dirlewanger.
W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane wcześniej materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Sierpień i wrzesień to miesiące, w których także my w Szydłowcu, w sposób szczególny wspominamy tych, którzy walczyli o wolną Polskę. 1 sierpnia oddawaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim, 15 sierpnia będziemy uroczyście obchodzić Święto Wojska Polskiego, 23 sierpnia upamiętnimy rocznicę bitwy pod Ciechostowicami, 1 września – rocznica wybuchu II Wojny Światowej, 7 i 8 września wspomnimy tych, którzy walczyli w Bitwie pod Barakiem, a 27 września oddamy hołd Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.

/Ilona Mamla, UM Szydłowiec/

 

 

Zapraszamy.