2019-06-18

Imieniny: Wincentego i Wodzisława

Ratusz uzasadnia podwyżkę za śmieci.

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 23, 2013 · 3 komentarze

Na oficjalnym serwisie informacyjnym Miasta i Gminy Szydłowiec pojawił się komunikat dotyczący nowych stawek za gospodarowanie odpadami. We wpisie znajdziemy przede wszystkim uzasadnienie – lub jak powiedzą sceptycy gminnej polityki „środowiskowej” próbę uzasadnienia – podwyżki, która została uchwalona 18 września 2013 roku.

W tekście czytamy, że podwyżka do kwot 9 i 13 złotych będzie obowiązywała tylko przez ostatnie trzy miesiące bieżącego roku. Pieniądze z tego tytułu mają pokryć deficyt, który powstał w pierwszych miesiącach obowiązywania nowej ustawy o gospodarce odpadami na terenie naszej gminy. Deficyt według Ratusza wynosi 200 tys. złotych. Błędy w rachunkach Urząd Miasta tłumaczy znacznym wzrostem ilości odbieranych odpadów od 1 lipca br. (wzrost ten miał wynieść ponad 100%). Czy może raczej chodzi o sfinansowanie z opłat za śmieci kosztów utworzenia punktu wstępnej segregacji odpadów? Szacowane są one właśnie na taką kwotę. Odbiór śmieci przez Gminę skutkować będzie także zatrudnieniem kilku osób, to wszystko zawiera się nowej stawce. Po sfinansowaniu punktu segregacji wstępnej, władza będzie mogła obniżyć koszty wywozu i miejmy nadzieję wedle zapowiedzi obniży stawkę „podatku śmieciowego”. Chyba tak będzie, wszak w przyszłym roku wybory..!

Ile zatem mieszkańcy zapłacą w kolejnej perspektywie od 1 stycznia 2014 roku? Tutaj mamy zapowiedź że opłaty od tego okresu mają wynieść odpowiednio 6 zł (segregowane) i 10 zł (mieszane) za miesiąc od osoby. Firmą która wygrała przetarg przedstawiając najkorzystniejszą ofertę cenową jest przedsiębiorstwo EKO JAS. Z tego wynika że na utworzenie punktu wstępnej segregacji mieszkańcy gminy Szydłowiec zrzucą się po minimum 3 złote miesięcznie na każdego z nich.

„W wielu miejscowościach śmieciowe zmiany wywołały prawdziwy chaos. Gmina Szydłowiec pomimo wielu trudności, wywiązała się z obowiązku odbioru odpadów.” – oto fragment znajdujący się w urzędowym artykule. Odpowiedź na pytanie czy w naszej gminie nie mamy do czynienia ze śmieciowym chaosem pozostawiamy Państwu.

Fakty są takie, że w następnym kwartale będziemy płacić znacznie więcej niż dotychczas, ponieważ ktoś coś zaniedbał, czegoś nie policzył, czegoś nie doszacował. Jaką pewność ma mieć zwykły mieszkaniec gminy, czy opłaty od 1 kwietnia 2014 roku znowu radykalnie nie wzrosną? Skąd wiadomo że nowo przyjęte założenia są poprawne? Skąd wiadomo czy tym razem nie pomylono się w obliczeniach?

Faktem jest również, że na szydłowieckich ulicach nie ma powtórki z Neapolu, gdzie dziesiątki tysięcy ton śmieci zalegały na ulicach przez miesiące. Ale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że do tej pory władze gminy nie stanęły na wysokości zadania. Miejmy nadzieję, że najgorsze w tej kwestii już za nami.

Poniżej nowo przyjęte opłaty za odpady:

Dla nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy:

W przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawka opłaty od osoby zamieszkującej nieruchomość wynosi:
9 zł miesięcznie w okresie od 1 października 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. oraz 6 zł miesięcznie w okresie od 1 stycznia 2014 r.

W przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny stawka opłaty od osoby zamieszkującej nieruchomość wynosi:
13 zł miesięcznie w okresie od 1 października 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. oraz 10 zł miesięcznie w okresie od 1 stycznia 2014 r.

W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny w okresie od 1 października 2013 r. do 31 grudnia 2013 ustala się stawkę opłaty za:
a) pojemnik o pojemności 100-120 l – w wysokości 17 zł miesięcznie,
b) pojemnik o pojemności 240 l – w wysokości 34 zł miesięcznie,
c) pojemnik o pojemności 1100 l – w wysokości 170 zł miesięcznie,
d) pojemnik o pojemności powyżej 1100 l- w wysokości 150 zł za 1 m3 pojemnika miesięcznie
oraz od 1 stycznia 2014 r. ustala się stawkę opłaty za:
a) pojemnik o pojemności 100-120 l – w wysokości 15 zł miesięcznie,
b) pojemnik o pojemności 240 l – w wysokości 30 zł miesięcznie,
c) pojemnik o pojemności 1100 l – w wysokości 150 zł miesięcznie,
d) pojemnik o pojemności powyżej 1100 l- w wysokości 135 zł za 1 m3 pojemnika miesięcznie.

W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, które są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny od 1 października 2013 r. ustala się stawkę opłaty za:
a) pojemnik o pojemności 100-120 l – w wysokości 27 zł miesięcznie,
b) pojemnik o pojemności 240 – w wysokości 54 zł miesięcznie,
c) pojemnik o pojemności 1100 l – w wysokości 270 zł miesięcznie,
d) pojemnik o pojemności powyżej 1100 l – w wysokości 260 zł za 1 m3 pojemnika miesięcznie.

Źródło stawek: www.szydlowiec.pl