2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Radom: Solidarność chce honorowego obywatelstwa dla o. Czumy

by pa pa on Maj 7, 2013

W Radomiu zbierane są podpisy pod wnioskiem przyznania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Radomia dla jezuity ojca Huberta Czumy, który był m.in. działaczem opozycji w okresie PRL. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH.

Zbieranie podpisów to wspólna inicjatywa radomskiej Solidarności i Instytutu Pamięci Narodowej. – To postać znana w całej Polsce. Trzeba promować takie postacie, pokazywać jako przykład wspaniałej działalności patriotycznej i społecznej – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Radni Komisji Kultury Rady Miejskiej w Radomiu rozpatrzą wniosek na najbliższym posiedzeniu. Wśród zgłoszonych osób są również: Józef Grzecznarowski i prof. Stanisław Banaszkiewicz.

O. Hubert Czuma pełni posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 r., pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 i 13 grudnia 1981 r. Jest niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, legendarnego duszpasterza „Solidarność”. Jest także honorowym obywatelem miasta Szczecina, opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu. Inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich.

rm / Radom