2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Pytania i odpowiedzi – przyszłość węgla

by Bartosz Kaluga on Grudzień 30, 2016

Węgiel jest jednym ze skamieniałych paliw o największym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Choć jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje, że w przyszłości znaczenie tego surowca zdecydowanie się zmniejszy, dziś wielu specjalistów głośno krytykuje podobne teorie. Taki obrót spraw jest spowodowany niczym innym jak szybkim wyczerpywaniem się zasobów ropy i uranu, które miały całkowicie zniwelować zapotrzebowanie na węgiel.

1. Kto jest największym eksporterem węgla na świecie?

Obecnie największym eksporterem węgla na świecie są Chiny. To właśnie Państwo Środka ma ogromny wpływ na rozwój technologii wydobycia węgla oraz jest jego największym użytkownikiem. Pomimo, iż Chińczycy od wielu lat są na czele największych eksporterów węgla na świecie i bynajmniej nie narzekają na wielkość zasobów, z roku na rok coraz bardziej ograniczają sprzedaż tego surowca za granicę. Taki obrót spraw powoduje wzrost cen surowca, a co za tym idzie produkcja węgla staje się interesująca z punktu widzenia ekonomicznego dla wielu podmiotów.

2. Kiedy zasoby węgla ulegną wyczerpaniu?

Teoretycznie jeszcze nie powinniśmy martwić się o wyczerpanie światowych zasobów węgla. Jeżeli pod uwagę weźmiemy obecne zapotrzebowanie na ten surowiec, które w perspektywie czasu nie uległoby zmianie, wówczas surowca wystarczyłoby na około 300 lat. Jest to znaczna różnica w porównaniu z zasobami ropy, które wg specjalistów mają ulec wyczerpaniu w przeciągu 40-50 lat. W porównaniu z zasobami ropy nieco lepiej kształtują się zasoby uranu, które mają być wykorzystywane jeszcze przez około 100 lat.

3. Jakie korzyści może przynieść rozwój nowych technologii?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowe technologie, z zastosowaniem których można uzyskać z węgla płynne lub gazowe ekologicznie oszczędne paliwa. Jedną z metod, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony specjalistów jest zgazowanie węgla >>. Choć technologia jest wykorzystywana na świecie przemysłowo, w Polsce nie zrealizowano do tej pory żadnego projektu. Firmą, która stara się to zmienić jest EnCoal Gasification sp. z o.o. – spółka została utworzona w celu organizacji wdrożenia na terenie Polski technologii zgazowania węgla i materiałów węglowych, z wykorzystaniem zasobów krajowego węgla oraz w ramach zasad niskoemisyjnej gospodarki.