2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Przybyło nowe, strzeżone kąpielisko w powiecie szydłowieckim

by Marek Sokołowski on Lipiec 24, 2015

Po raz pierwszy od wielu lat władze gminy Jastrząb zadbały o bezpieczeństwo plażowiczów wypoczywających nad jastrzębskim zalewem. Po kilkumiesięcznym okresie przygotowań technicznych i prawnych, a także szkoleniu kadr ratowniczych i przeprowadzeniu badań sanitarnych wody, w ostatnia sobotę, uruchomiono nad zalewem w Jastrzębiu, strzeżone miejsce przeznaczone do kąpieli, z wydzielonym brodzikiem dla najmłodszych. Utworzono strefę dla nieumiejących lub uczących się pływać oraz drugą dla zaawansowanych pływaków. Kąpielisko ku radości plażowiczów, oficjalnie otworzyli:  Andrzej Bracha wójt Gminy Jastrząb i przewodniczący Rady Gminy Wojciech Warso.

Służba ratownicza nad zalewem jest pełniona przez ratowników, pochodzących z terenu Gminy Jastrząb, którzy zostali wyszkoleni przez Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu, a następnie złożyli deklaracje członkowskie i zostali przyjęci w szeregi tej organizacji ratowniczej. Osoby te przez kilka miesięcy nabywały kluczowe umiejętności przydatne w ratownictwie wodnym, kończąc kurs w zakresie ratownictwa wodnego, zgodnie z wymaganiami Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych, a także kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przeprowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Obsługa ratownicza jest realizowana na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Jastrząb a Środowiskowo-Lekarskim WOPR-em, który posiada zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych na prowadzenie ratownictwa wodnego. Ratownicy będą pełnić swoją służbę codziennie do końca sierpnia bieżącego roku, w godzinach od 11.00 do 18.00.

Zalew w Jastrzębiu oferuje szereg atrakcji dla każdego: plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej a dla szukających ciszy i spokoju czeka molo. W miesiącu sierpniu przewiduje się zaangażowanie animatora sportu, który codziennie od godziny 12.00 do 14.00 będzie organizował zajęcia ruchowe oraz różnego typu konkursy, a także gry i zabawy, co ma zwiększyć atrakcyjność wakacji spędzanych przez dzieci i młodzież w miejscu zamieszkania. Ponadto, będą prowadzone pokazy ratownictwa wodnego i medycznego, wraz z zajęciami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przygotują ratownicy Środowiskowo-Lekarskiego WOPR z Radomia. Wymienione zajęcia będą prowadzone w ramach programu dofinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jastrzębiu, pod nazwą „Letnia Akademia Profilaktyki Uzależnień”.

Niedaleko zalewu znajduje się parking a w kilku miejscach obok plaży dla szukających dobrego smaku, oferują swoje usługi zaplecza gastronomiczne. Zalew
w Jastrzębiu to nie tylko czysta woda, ale znakomite miejsce dla miłośników plażowania terenu gminy Jastrząb jak również gości, przyjeżdżających z innych miejscowości naszego regionu, poszukujących ochłody w upalne dni lata.

Wójt Gminy Jastrząb otwierając kąpielisko podziękował kierownikowi Sylwestrowi Mindzie oraz pracownikom Urzędu Gminy, za włożony trud i zaangażowanie w przygotowaniu miejsca wyznaczonego do kąpieli.