2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Przetestuj loty w tunelu aerodynamicznym!

by Bartosz Kaluga on Listopad 29, 2016

Szukasz pomysłu na niezapomnianą rozrywkę? Zależy ci na tym, aby przeżyć coś niesamowitego? Spróbuj lotów w tunelu aerodynamicznym! Dzięki nim możesz poczuć się jak podczas skoku spadochronowego. Na czym polegają loty w aerotunelu i kto może z nich skorzystać?

Zwykle kojarzymy aerotunele z badaniami aerodynamiki samolotów czy samochodów, które mają na celu sprawdzenie, czy posiadają one odpowiednio opływowe kształty. Jednak tunele tego rodzaju, które wyposażone są w ogromne wentylatory, mają także inne zastosowanie – wykorzystywane są również do symulacji warunków skoku spadochronowego.

Na czym polega lot w tunelu aerodynamicznym?

Aerotunele przeznaczone do lotów mają pionową konstrukcję. Najczęściej są one wyposażone w kilka wentylatorów, które są w stanie rozpędzić strugu powietrza do prędkości nawet 310 kilometrów na godzinę. W tunelu znajduje się specjalna platforma wykonana z siatki, która pełni rolę zabezpieczającą. Wtedy, gdy wentylatory zostaną uruchomione, osoba stojąca na platformie unosi się w powietrze i może poczuć się dokładnie jak podczas swobodnego spadania bez otwartego spadochronu.

Przez długi czas loty w tunelu aerodynamicznym były używane tylko przez spadochroniarzy jako wsparcie dla treningów i szkoleń. Dzięki temu, że tunele te mają nawet ponad 4 metry średnicy, mogą pomieścić kilka osób, dlatego pozwalają na prowadzenie grupowych treningów, na przykład do powietrznych ewolucji. Teraz jednak loty w aerotunelu dostępne są praktycznie dla każdego, kto ma ochotę na spędzenie wyjątkowego czasu.

Przed wejściem do tunelu aerodynamicznego bierze się udział w krótkim przeszkoleniu, podczas którego można dowiedzieć się, jak postępować podczas lotu. Otrzymuje się również kombinezon, kask oraz gogle. Cały lot odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora znajdującego się we wnętrzu tunelu, dlatego też nie trzeba obawiać się o kwestie bezpieczeństwa. To powoduje, że z lotów może korzystać praktycznie każdy, kto tylko ma ochotę na niesamowitą przygodę!

Czas lotu w tunelu aerodynamicznym wynosi zwykle od 1,5 minuty wzwyż – tyle trwa jedna sesja. Chociaż wydaje się, że to naprawdę niewiele, to jednak warto wspomnieć o czasie swobodnego spadania podczas skoku spadochronowego – wynosi on od 30 do 60 sekund. W związku z tym wtedy, gdy wybierze się lot w aerotunelu, można bawić się znacznie dłużej – oczywiście, bez zapierających dech w piersiach widoków, ale aerotunel może być też kapitalnym wstępem do prawdziwego skoku ze spadochronem.

Gdzie można skorzystać ze lotu w aerotunelu i ile to kosztuje?

Najnowocześniejszy tunel aerodynamiczny znajduje się obecnie w Warszawie – jest to tunel Flyspot, gdzie działa firma Profly oferująca skoki dla zawodowców i początkujących. Również zajmuje się ona organizowaniem imprez firmowych z lotami w roli głównej. Ceny w Profly rozpoczynają się od 249 złotych za lot składający się z dwóch sesji po 1,5 minut. W przypadku wykupienia dłuższych lotów można liczyć na atrakcyjne promocje.