2021-04-11

Imieniny: Dominika i Pankracego

Przemówienie Komendanta NwOSG. Uroczystości 74. rocznicy Bitwy pod Barakiem.

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 12, 2013 · 1 comment

Szanowni Państwo,

Od bitwy pod Barakiem upłynęły już 74 lata. Spotykamy się tu dzisiaj by po raz kolejny pochylić głowy i oddać honor tym, którzy poświęcili swoje życie za wolność i niepodległość  ojczyzny w walce z hitlerowskim najeźdźcą.
Dzisiejsze obchody to hołd, składany wszystkim dowódcom, żołnierzom i cywilom, którzy we wrześniu w 1939 roku wspierali walką na ziemi szydłowieckiej obronę całego kraju.  W szczególności jednak, jak co roku, oddajemy tu cześć żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Dzięki swojemu męstwu i uporowi walczyli do końca, poświęcając to co każdemu człowiekowi najdroższe – swoje życie.
W dzisiejszych realiach, stabilnego państwa europejskiego nie jest łatwo zrozumieć nam atmosferę tamtych dni. Świętujemy bez obaw narażenia zdrowia czy utraty życia. I trudniej będzie przychodziło zrozumieć tę sytuację coraz to młodszym pokoleniom. Dla nich: wojna, poświęcenie czy śmierć
w obronie kraju to jedynie słowa – pojęcia bez doświadczeń empirycznych.
Wielu z Was Uczniowie Zespołu Szkół prawdopodobnie doświadczyło utraty kogoś bliskiego w wyniku choroby czy wypadku. To bolesne doświadczenia. Wyobraźcie sobie więc jak wyglądało życie waszych przodków, kiedy oni sami lub ich najbliżsi ginęli lub mogli zginąć w każdej chwili. Nie była to śmierć jednostki. To była śmierć zbiorowa.

Pamięć tamtych dni, która jest tak pieczołowicie pielęgnowana przez najbliższych, nauczycieli i władze samorządowe jest nie tylko codziennym hołdem dla historii
i ludzi, którzy ją tworzyli, ale codzienną walką o świadomość młodzieży. To Wy dzisiejsi uczniowie musicie przechować tę wiedzę, te tradycje dla następnych pokoleń, tak jak to robili wasi Dziadowie i Rodzice, Nauczyciele.
Dziękuję wszystkim tu zebranym – przedstawicielom całej społeczności regionu, władzom samorządowym, przedstawicielom placówek oświatowych, a przede wszystkim kombatantom – świadkom tamtych wydarzeń za trud przekazywania wiedzy, historii za stałe tworzenie mocnych więzi młodzieży i ziemi na której wyrastają.
Cieszę się również ogromnie z tego jaka więź i współpraca nawiązała się pomiędzy Zespołem Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza a Strażą Graniczną. Chcemy, aby jak najwięcej z Was wstępowało w szeregi Straży Granicznej, aby codzienną rzetelną służbą okazywać szacunek dla historii
i ludzi, którzy ją tworzyli.
Wszystkim tym, którzy stoją na straży pamięci narodowej składam największe podziękowania.

ppłk SG Mariusz Piętka
Komendant NwOSG