2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Prymicje w farze św. Zygmunta

by Marek Sokołowski on Czerwiec 8, 2014

Ksiądz Grzegorz Lorens wyświęcony na kapłana 17 maja w katedrze w Chicago przez kardynała Franciszka George, w szydłowieckiej parafii św. Zygmunta, 8 czerwca celebrował mszę świętą prymicyjną. Uczestniczyli w niej rodzice i rodzina kapłana, wielu księży z dekanatu i przybyli goście, niektórzy z daleka tak jak Wicerektor Seminarium z Chicago. Obecna była liczna grupa parafian i znajomych ks. Grzegorza.

Nowo wyświęcony kapłan po błogosławieństwie rodziców, wprowadzony został procesyjnie do świątyni parafialnej, gdzie powitali go przedstawiciele parafian i ks. prob. Adam Radzimirski. Ksiądz Kanonik życzył Neoprezbiterowi aby był „ludzki”, pobożny i na koniec święty, bo takich kapłanów chce Lud Boży.  Przedstawiciele parafii Beata i Marek Sokołowscy mówili –  „Zgromadzeni parafianie są tutaj z Tobą, aby wyrazić radość i wdzięczność, aby być znakiem wspólnoty, z której wyszedłeś i do której będziesz wracał. Na którą zawsze będziesz mógł liczyć w znoju, trudzie i radości służby Bogu”.

Kazanie prymicyjne wygłosił o. Gerard Staszczyszyn O Cist. Wspominając długoletnią przyjaźń, wielokrotnie wyrażał radość z kapłaństwa księdza Grzegorza, którego jak mówił traktuje jak młodszego brata. Wskazywał, że ks. Grzegorz będzie posłany do różnych ludzi: do takich którzy wierzą głęboko są dobrzy i pobożni i do takich, którzy będą drwić i szydzić i nie będą chcieli słuchać. Życzył Prymicjantowi, aby dobrze wypełnił zadanie głoszenia Dobrej Nowiny, do którego to zadanie jak napisał na prymicyjnym obrazku Posłał go Pan. Na zakończenie celebracji mszy świętej przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych przekazali ks. Grzegorzowi życzenia i kwiaty. Dary przekazali także kapłani pracujący w parafii, w tym obraz szydłowieckiej fary św. Zygmunta. W podziękowaniu które złożył Prymicjant, serdeczne słowa skierował do swych rodziców Anny i Wiktora Lorensów, swej siostry i szwagra Pawła i Małgorzaty Romelczyk oraz wychowawców, nauczycieli, kapłanów i sióstr Michaelitek z parafii św. Zygmunta.

Na koniec udzielił prymicyjnego błogosławieństwa kapłanom, klerykom, rodzicom, siostrom zakonnym, swej siostrze, szwagrowi, rodzinie i wszystkim parafianom obecnym na mszy świętej. Uroczystość uświetnił chór i zespół ze Strefy JP II.