2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Promocja książki

by Bartosz Kaluga on Maj 4, 2015

29 kwietnia 2015 roku w sali kameralnej szydłowieckiego zamku  odbyła się promocja książki „To nasze życie…WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW SZYDŁOWCA I OKOLIC”. Na uroczystość przybyli: przewodniczący Rady Miejskiej Marek Koniarczyk, radni miejscy i powiatowi, oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu  ksiądz Waldemar Gałązka, Wójt Szydłowa Jan Klamczyński, który przywiózł w upominku artystyczną fotografię przedstawiającą późnobarokowy osiemnastowieczny , zaprojektowany przez Franciszka Placidiego, pełniący niegdyś funkcję haremu, pałac w Grabkach Dużych oraz przedstawiciele prasy, autorzy zawartych w książce wspomnień z rodzinami i licznie zgromadzona publiczność.

Powitały zebranych i przedstawiły program uroczystości dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu Zamek. Małgorzata Bernatek i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca Irena Przybyłowska –Hanusz , która była również autorką scenariusza i reżyserem programu artystycznego działającej przy Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu Zamek Grupy Teatralnej „Zamczysko”. Wychodząc z tego założenia, że utwory szydłowieckich poetów stanowią  również pewną formą wspomnień, zaprezentowano teksty  Adama Kornatowskiego. Artura Łyczka, Katarzyny Maślak, Tadeusza Mikulskiego, Anny Sulimy Barańskiej i autorki, która chce pozostać anonimowa. Część muzyczną programu opracowała Danuta Klepaczewska. Wystąpiły w niej: córka i wnuczka autora wspomnień Władysława Kurzępy Barbara i Zuzanna Gadowskie oraz Agnieszka Sobutka Klepaczewska akompaniowała  Danuta Klepaczewska. Po występie przy kawie i herbacie można było porozmawiać, obejrzeć slajdy ukazujące szydłowieckie zabytki i kupić książkę, która cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że zabrakło wielu egzemplarzy dla chętnych.

Po serii książek ukazujących szydłowieckie zabytki Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca, przy współudziale Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu, postanowiło  uchronić od zapomnienia, wspomnienia mieszkańców Szydłowca i okolic. Na konkurs nadesłano 55 prac, 43 prace konkursowe i 10 spoza konkursu zakwalifikowała do druku  komisja w składzie: Agnieszka Chalastra – przewodnicząca oraz Małgorzata Piwowarczyk, Dorota Sikorska i Katarzyna Szeloch – Sułecka. W skład zespołu redakcyjnego weszły następujące osoby: Agnieszka Chalastra, Sława Lorenc – Hanusz, Małgorzata Piwowarczyk, Irena Przybyłowska – Hanusz, Dorota Sikorska, Katarzyna Szeloch – Sułecka. Korekty dokonały Małgorzata Piwowarczyk i Dorota Sikorska. Projekt okładki wykonała Barbara Pataj, plastyczka Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu Zamek. Projekt graficzny i skład Piotr Michnicki. Wydawca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu Zamek. Wydawnictwo IKONA Szydłówek 15 26 – 500 Szydłowiec. Tytuł książki: „To nasze życie… WSPOMNINIA MIESZKAŃCÓW SZYDŁOWCA I OKOLIC”. Książka posiada 257 stron, jest udokumentowana licznymi zdjęciami.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu Zamek zapraszają pozostałych mieszkańców Szydłowca i okolic do pisania wspomnień. Rękopisy lub teksty zapisane na płytach DVD lub CD można składać w zamku na 2 piętrze u p.Agnieszki Sobutki – Klepaczewskiej lub wkładać do skrzynki pocztowej domu przy ulicy Kościuszki 91. Wobec ogromnego zainteresowania książką „To nasze życie…” chcemy kontynuować naszą działalność wydając drugi tom wspomnień.

 

Tekst: Irena Przybyłowska – Hanusz

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca

Fot. Wiesław Wismont