2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Projekt kluczowy zakończony

by Marek Sokołowski on Listopad 10, 2014

W miniony weekend w naszym mieście odbywały się obchody i wszelkiego rodzaju wydarzania kulturalne związane z zakończeniem realizacji projektu kluczowego, w ramach którego wykonano odnową zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu oraz poprawą dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza. 7, 8 i 9 listopada w ramach Dni Otwartych Drzwi w Szydłowcu, można było również obejrzeć wszystkie odrestaurowane obiekty.

Piątek 7 listopada, rozpoczął się konferencją „Szydłowiec, rewitalizacja, rozwój”, podsumowującą projekt kluczowy. W trakcie konferencji omówione zostały min tematy związane z historią Szydłowca oraz rewitalizacją przestrzeni zabytkowej i poprzemysłowej. W drugiej części przedstawiono również doświadczenia i perspektywy związane odnawianiem miast z wykorzystaniem funduszy unijnych, a także strategie i techniki promowania obszarów po renowacji.

W sobotę od godz. 15:00 do godzin wieczornych rozbrzmiała muzyka która pomimo chłodu i deszczu przyciągnęła tłumy słuchaczy i chętnych do zabawy. Pierwsze na scenie pojawiły się wokalistki z Szydłowca Aleksandra Michalska i Zuza Gadowska.

Po występach lokalnych artystów, na scenie pojawił się Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni. Jego koncert od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Zespół zagrał swoje najlepsze biesiadne piosenki, przy których świetnie bawiła się licznie zgromadzona publiczność. Hitami okazały się znane przeboje takie jak.: „My Cyganie”, „Gdybym miał Gitarę”, czy „Ore Ore”. Piękny śpiew , taniec, temperament artystów, barwne stroje, oraz zaczarowany cygański świat, wprawiły wszystkich widzów w zachwyt, pozostawiając niezapomniane wrażenia artystyczne.

Kolejnym zespołem który wyszedł na scenę to grupa Tacy Sami Lady Pank Show. Trzeba przyznać że zespół okazał się wielką niespodzianką tego wieczoru i zaskoczył wszystkich zdumiewającą jakością grania i w znakomity sposób oddał charakterystyczna energię Lady Pank.

Po koncercie Tacy Sami przyszedł czas na wyczekiwany koncert zespołu ZAKOPOWER . Na początku panowała trochę sztywna atmosfera – może wynikała ona z tego, że dość mocno pokrapywał deszcz…? – potem przerodziła się w niesamowicie przyjacielską i dodającą energii zabawę. Grupa zagrała swoje największe przeboje m.in. „Boso”, „Na siedem”, „Galop”.  Z pewnością był to udany wieczór. I mimo tego, że pogoda nie rozpieszczała, to publiczność była dość liczna.

W niedziele Szydłowiec odwiedziła premier Ewa Kopacz. Pani Premier przyjechała kilka minut po godzinie 15, kiedy na zamku rozpoczynać miał się koncert Miejskiej Orkiestry Dętej. Przywitał ją Burmistrz Szydłowca, a cała sala rozbrzmiała gromkimi brawami. Następnie uczestniczyła w koncercie Miejskiej Orkiestry Dętej, która odśpiewała jej 100 lat . Po koncercie Orkiestry premier Kopacz, gościła jeszcze na dwóch koncertach przygotowanych na zakończenie projektu kluczowego. Były to koncert Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” , oraz Kameralnego Zespołu Instrumentalnego Poll-Orffa. Po koncertach Pani Premier w towarzystwie Burmistrza Miasta, zwiedziła wyremontowany Zamek.

Następnie przyszedł czas na pokaz sztucznych ogni przy wyspie zamkowej. Pokaz trwał około 10 minut i był najlepszym jaki do tej pory mogliśmy zobaczyć nad szydłowieckim zamkiem . To było widowisko, którego nawet opadająca mgła nie była w stanie choćby przez chwile zepsuć.

Obchody były objęte patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzika, Arcybiskupa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego .

Wydarzenia realizowane były w ramach : Inwestycja „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza, realizowana była jako projekt kluczowy RPO WM 2007-2013”. Przedsięwzięcie objęło m.in. odnowę centrum miasta, renowację budynku zamku i jego otoczenia, odnowę budynku „Pod Dębem” oraz budowę Regionalnego Bibliotecznego Centrum Multimedialnego. Wartość projektu to 30,6 mln zł, z czego 26 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Agnieszka Gawor

Zdjęcia: Agnieszka Gawor i Marek Sokołowski