2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Projekt edukacyjny ,,Od stolicy do stolicy” w PSP w Mirowie

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 3, 2013

W roku szkolnym 2012/2013 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie zrealizowany został kolejny etap projektu edukacyjnego ,,Od stolicy do stolicy”.

Cele projektu to:

– poznanie i poszukiwanie specyficznych cech stolic krajów należących do UE

– kształtowanie umiejętności zbierania i opracowywania informacji

– kształtowanie umiejętności prezentacji zebranego materiału

– kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

– rozwijanie zdolności plastycznych

– wzbogacanie słownika uczniów o nowe zwroty grzecznościowe z krajów UE

Jest to druga edycja projektu, która obejmuje lata 2011/2014 i przeznaczona jest dla uczniów klas I-III. W tym roku szkolnym uczniowie poznali trzy kolejne państwa i ich stolice: Luksemburg. Polskę i Maltę. Zadaniem każdej z klas I-III było przygotowanie gazetki szkolnej o wylosowanym państwie i jego stolicy oraz przedstawienie prezentacji na forum szkoły. Dokładny harmonogram pracy został podany we wrześniu rozpoczynającego się roku szkolnego 2012/2013.
Prezentacje uczniów klas młodszych zawierały podstawowe informacje charakterystyczne dla danego państwa. Wszyscy uczyli się zwrotów grzecznościowych w języku Malty i Luksemburga. Wychowawcy dbali, aby uczniowie mieli właściwy strój podczas występu, co czyniło go bardzo uroczystym i ciekawym. Szczególnie pięknie klasa trzecia przedstawiła naszą Ojczyznę w pięknych ludowych strojach.

Każdy występ na forum szkoły poprzedzony był krótkim filmem o państwie i jego stolicy.
W ramach edukacji europejskiej, oprócz omawianego projektu, uczniowie biorą udział w kilku konkursach – w międzyklasowym konkursie wiedzy ,,Polska moja Ojczyzna”; IV Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. ,,Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”, Konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych „Witamy Chorwację w UE”
Na zakończenie projektu w tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI będą pisać w czerwcu test sprawdzający wiadomości dotyczący poznanych trzech państw i ich stolic.
Realizacja tego projektu w to efekt bardzo dobrej współpracy, zaangażowania i odpowiedzialności nauczycieli oraz otwartości dyrektora szkoły na wdrażanie innowacji w pracy dydaktycznej.