2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Program „Rodzina 500 plus” już działa

by Marek Sokołowski on Kwiecień 1, 2016

Wystartował program rządowego wsparcia rodzin w wychowaniu dzieci – „Rodzina 500 plus” . Wniosek o świadczenie wychowawcze od dziś 1 kwietnia można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line. Aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za minione miesiące.

Zdaniem minister Ewy Rafalskiej „Od samego początku jej Ministerstwo działa ponad standardowo by przygotować samorządy do realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Polskie rodziny czekają na jego start. To realne wsparcie rodzin – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Samorządy gminne są włączone w proces tworzenia i wdrażania programu „Rodzina 500 plus”. W tym roku mają dostać na wdrożenie ustawy blisko 350 mln zł. Eksperci ministerstwa rodziny przeszkolili ponad 3,7 tys. osób, które odpowiedzialne będą za obsługę programu w regionach. Przygotowali także specjalny podręcznik instruktażowy dla samorządów. Wyjaśnia on zasady programu.

Od 1 marca w MRPiPS działa ogólnopolska infolinia dotycząca programu. Podobne infolinie działają we wszystkich urzędach wojewódzkich.

KAI