2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Procesja Bożego Ciała w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Czerwiec 20, 2014

Procesji Bożego Ciała przeszła wczoraj ulicami Szydłowca. Pierwszy ołtarz bogaty ustawiony został na skwerku przy krzyżu na rogu ulic Kamiennej i Folwarcznej. Zwieńczał go napis „ Zaproście Jezusa do waszych serc”, cytat z wypowiedzi św. Jana Pawła II.  Symbolika ołtarza nawiązywała do serca, pośrodku którego umieszczona została monstrancja z Najświętszym Sakramentem.  Ewangelię przy pierwszym ołtarzu odczytał i kazanie wygłosił ks. Witold Witasek.

Drugi ołtarz napisem „Kościół żyje dzięki Eucharystii”, ustawiony został przy wejściu do Centrum Biblioteczno-Multimedialnego na ulicy Kolejowej. Motto ołtarza zostało zaczerpnięte także z nauczania świętego Jana Pawła II. Tutaj słowa Ewangelii odczytał i kazanie wygłosił ks. Krzysztof Nowosielski.

Przy trzecim ołtarzu umiejscowionym przy zbiegu ulic Wschodniej i Iłżeckiej, z kolei ks. Andrzej Kania odczytał Ewangelię i wygłosił krótkie kazanie do wiernych. Ołtarz zwieńczony napisem „Wierzę w Boga Ojca, Syna Jego Jedynego i Ducha Świętego” przypominał o podstawowej prawdzie wiary, której przekaz zaczyna się w rodzinnym domu.

Ulicą Iłżecką i Kielecka procesja doszła do Rynku Wielkiego i tutaj na Skwerze Tadeusza Kościuszki, usytuowany był czwarty ołtarz. Zwieńczało go hasło „Wierzę w Syna Bożego”. Ewangelię w tym miejscu odczytał ks. emeryt Bogusław Mleczkowski. W kazaniu skierowanym do wiernych kaznodzieja mówił miłości Boga i bliźniego, męstwie wiary koniecznym do naśladowania Chrystusa.

Na Rynku Wielkim ks. Grzegorz Lorenz, zebranych, miasto i parafię, pobłogosławił na cztery strony świata Najświętszym Sakramentem. Wcześniej ks. proboszcz Adam Radzimirski podziękował wiernym, za obchody Uroczystości Najświętszego Serca i Krwi Pańskiej. Podziękował tym którzy włączyli się do przygotowań i przystroili domy. Szczególne podziękowania wyraził dla asysty liturgicznej, Orkiestry Miejskiej, Policji i Straży Miejskiej, dzieciom zaangażowanym w uświetnienie procesji, Chórowi Parafialnemu i budowniczym ołtarzy.

Procesji Bożego Ciała A.D. 2014 towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, modlitwa i śpiewy, dymy kadzideł, piękno kwiatów sypanych przed Jezusem Chrystusem Eucharystycznym. Z pewnością procesja Bożego Ciała to największe zgromadzenie publiczne w naszym mieście, które ma w sobie najgłębsze odniesienia do istoty wiary rzymsko-katolickiej.