2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Szydłowca

by pa pa on Maj 30, 2013

Uroczysta procesja z niesionym przez kapłanów Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami Miasta. To wielkie święto zostało godnie w Szydłowcu poprowadzone. Przy czterech ołtarzach kapłani odczytali odpowiednie perykopy ewangeliczne oraz wygłosili krótkie nauki. Zlokalizowano je tradycyjnie: na Placu Marii Konopnickiej, przy budynku firmy Impromex, na ulicy Zamkowej, przy Rondzie Solidarności obok budynku ZUS, oraz na skwerze, w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki.

Na ołtarzach umieszczono hasła: „Tylko w Twoim Miłosierdziu jest moja nadzieja”, „Przyjdźcie do mnie wszyscy”, Rodziny chrześcijańskie, bądźcie solą tej ziemi”, „Dzielmy się wiara jak chlebem”. Wszystkie one nawiązywały do potrzeby autentycznej wiary, która jest konieczna do wejścia w relację miłości i nadziei z Bogiem. Konieczna do chrześcijańskiego świadectwa wobec ogarniętego konsumpcjonizmem i różnorodnymi ideologiami świata.

Przy ostatnim ołtarzu błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, na cztery strony świata, udzielił proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kan. Adam Radzimirski.

Procesja zakończyła się w farze, gdzie odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy” i powtórnie pobłogosławiono wiernych. Procesje poprzedziła msza święta, której przewodniczył ks. A. Radzimirski. Kazanie w czasie jej trwania wygłosił ks. Witold Witasek. Msza święta celebrowana była, ze względu na dużą ilość osób uczestniczących w eucharystycznej procesji, także po jej zakończeniu.

Bogactwem szydłowieckiej procesji jest liczna asysta liturgiczna, dziewczynki sypiące kwiaty, niesione przez panów sztandary i chorągwie kościelne. Kółka Różańcowe, Grupy Maryjne i grupa Ojca Pio. Był na dzisiejszej procesji, także jeden poczet sztandarowy strażaków. Wielki wkład w śpiewy i liturgię, jak zawsze wnosi chór parafialny i Miejska Orkiestra Dęta. Przemarsz kilkutysięcznej kolumny osób, zabezpieczała szydłowiecka policja i straż miejska.

Duży wkład pracy wnoszą osoby przygotowujące ołtarze. To cicha i niewidoczna praca, rzadko doceniana. W parafii jest grupa osób, które się w tę pracę chętnie angażują. Ołtarze stacyjne, to przecież piękny akcent tego wielkiego święta eucharystycznego.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowania i w przebieg procesji  i wszystkim tym, którzy w niej uczestniczyli, słowa podziękowania przekazał Proboszcz szydłowieckiej parafii św. Zygmunta.

Warto dodać, że pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu, w formie specjalnej, poświęconej temu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzona jest w Kościele od XIII wieku. Boże Ciało, bo tak popularnie nazywane jest to święto, jest dziękczynieniem za niezwykły dar Bożej obecności w Eucharystii. W Polsce pierwsze procesje Bożego Ciała odbywały się już w XIV wieku, w Płocku i we Wrocławiu. Od XVI znany jest zwyczaj budowania czerech ołtarzy, przy których są czytane cztery ewangelie.