2022-05-22

Imieniny: Wandy i Zenona

Problemy mieszkańców Baraku

by Marek Sokołowski on Październik 28, 2014

Zmienia się dynamicznie otoczenie wsi Barak. Ta zlokalizowana na południe od Szydłowca podmiejska wioska jest za sprawą budowanej drogi ekspresowej S7 świadkiem olbrzymich przeobrażeń. Znikają domy i zabudowania, na miejscu których budowane są pasy drogowe. Wielkim przeobrażeniom, niestety nie towarzyszy jakiś postęp w pozostałej części miejscowości. Od lat w tej wsi nie wykonano żadnych inwestycji. Droga gminna w Baraku-Komorniki to wąska, pełna wybojów żużlówka. Droga powiatowa bez chodników, z asfaltem z lat 80 ubiegłego wieku.

Do tego rozproszenie wsi, główna jej cześć położona jest na wschodniej stronie drogi nr 7, cześć na zachodnim, który będzie za drogą ekspresową. Dlatego na spotkaniu mieszkańców z radnymi z powiatu: Markiem Sokołowskim i Arturem Ludwem padały nawet takie opinie, że dobrze byłoby przyłączyć tę wieś do Sadku. Przynajmniej za sprawą modernizowanej przez Powiat Szydłowiecki drogi Sadek-Barak, w tym kierunku spoglądają z nadzieją mieszkańcy miejscowości.

Jednym z tematów spotkania była właśnie kwestia budowy chodnika i sprawa kanalizacji, która zależna jest od decyzji władz Miasta i Gminy Szydłowiec. Projekt kanalizacji jaki został przez Gminę wykonany, jak informowano utracił ważność, a we wsi nic w tym zakresie nie zrobiono. Brak kanalizacji opóźnia z kolei drogowe inwestycje powiatowe i taki stan trwa już kilka lat. Spotkanie zapiszmy to dla kronikarskiej dokładności z konieczności odbyło się w starym nieogrzewanym budynku prywatnym, który służył jako sklep wiejski,26 października 2014 roku, w 10 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Aktywność mieszkańców, pomoc radnych i decyzje władz miejskich i powiatowych, mogłyby ten stan zmienić. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy Baraku, którzy pozostali w tej miejscowości ( wielu z tych, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku budowy S7, przeprowadziło się do Skarżyska-Kamiennej) będą mieli współczesne standardy w zakresie infrastruktury drogowej i komunalnej.