2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Premier Tusk w Watykanie

by Marek Sokołowski on Maj 19, 2014

O wizycie Franciszka w Polsce i napiętej sytuacji w Europie Wschodniej rozmawiał premier Donald Tusk podczas swej dzisiejszej wizyty w Watykanie. Premier rozmawiał najpierw z papieżem, a następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Dominique Mamberti.

W trakcie serdecznych rozmów wspomniano o niedawnej kanonizacji Jana Pawła II i jej znaczeniu dla narodu polskiego – głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Premier wyraził „zadowolenie z powodu wizyty, jaką Jego Świątobliwość złoży w Polsce w 2016 r.” z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Mówiono też o sytuacji społecznej i gospodarczej Polski. Wymieniono też opinie nt. aktualnej sytuacji międzynarodowej. – W szczególności wyrażono zaniepokojenie utrzymującymi się napięciami w Europie Wschodniej – napisano w watykańskim komunikacie.

Spotkanie premiera z papieżem trwało 20 minut, w tym rozmowa w cztery oczy, którą tłumaczył ks. prałat Paweł Ptasznik – ponad 10 minut. Podczas audiencji Tuskowi towarzyszyła żona, Małgorzata. Obecni byli także jego najbliżsi współpracownicy, ministrowie: Jacek Cichocki, Paweł Graś, Igor Ostachowicz, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka i minister ds. europejskich Piotr Serafin.

pb / Watykan