2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Pożyczka na raty w parabanku – czy jest bezpieczna?

by Bartosz Kaluga on Sierpień 21, 2016

Czasem zdarza się, że na pokrycie nieplanowanych wydatków nie wystarczy kilkaset złotych. Co zrobić, jeśli najbliżsi nie są w stanie udzielić nam finansowego wsparcia, a na udzielenie pożyczki bankowej zwyczajnie nie możemy czekać?

W takiej sytuacji wartym przemyślenia rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie pożyczki ratalnej w pozabankowej instytucji finansowej.

Czym jest pożyczka na raty w parabanku?

Dzięki pożyczce na raty masz możliwość otrzymania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przeciwieństwie do chwilówki, takiej pożyczki nie musisz spłacać jednorazowo. Całą kwotę możesz rozłożyć na wygodne, dostosowane do swoich możliwości finansowych raty.

Plusy pożyczki ratalnej

Niezaprzeczalnym plusem pożyczki ratalnej w parabanku jest szybkość weryfikacji wniosku pożyczkowego, minimalna ilość formalności oraz ekspresowa wypłata środków. W przeciwieństwie do banków firmy pożyczkowe działają naprawdę błyskawicznie. Dzięki ich wsparciu możesz otrzymać pieniądze już w ciągu kilkunastu minut!

Gdzie otrzymam pożyczkę na raty?

Pożyczki na raty oferuje obecnie aż kilkanaście firm pożyczkowych. Jedną z najpopularniejszych i najdłużej działających jest firma Provident. Sztandarowym produktem Provident jest pożyczka z obsługa domową.

Zaciągając pożyczkę z obsługą domową podpisanie umowy, podobnie jak złożenie wniosku odbywa się… w Twoim własnym domu. Gotówkę dostarczy Ci przedstawiciel firmy pożyczkowej, który będzie także odbierał od Ciebie tygodniowe lub miesięczne raty. Oferta Provident będzie idealna dla osób, które nie posiadają konta bankowego, nie chcą lub nie mogą z niego skorzystać (np. z powodu zajęcia komorniczego).

Najwyższa obecnie pożyczkę na raty oferuje firma Profi Credit. W Profi Credit pożyczysz aż 25 000 zł, rozkładając spłatę na minimalnie 6, a maksymalnie 36 miesięcznych rat. Pożyczkę w Profi Credit może otrzymać każdy, kto ukończył 18 lat. Do złożenia wniosku wymagane są: kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o zarobkach (w przypadku wnioskowania o kwotę powyżej 9 000 zł), rachunek za media, wyciąg z konta bankowego (w przypadku wnioskowania o kwotę powyżej 9 000 zł) – dane zaczerpnięto z porównywarki pożyczek chwilowo.pl.

Choć w przypadku wyższy kwot pożyczkodawca będzie wymagał od Ciebie zaświadczenia od pracodawcy, pożyczając mniejszą kwotę z powodzeniem wystarczy Twoje oświadczenie.

Jeśli na sfinansowanie nieplanowanych wydatków potrzebujesz nieco mniejszej kwoty, z powodzeniem możesz zwrócić się do firmy:

  • Zaplo, która zaoferuje Ci 1000 zł,
  • Hapi Pożyczki,w której maksymalna kwota pożyczki to 7500 zł,
  • Aasa, w której możesz otrzymać od 1000 do 5000 zł,
  • Wonga z pożyczką od 50 do 3000 zł.

Wady pożyczek ratalnych

Niezaprzeczalną wadą pożyczek ratalnych jest ich wysoki koszt. Choć rekompensatą za wysokie opłaty może być szybki czas weryfikacji wniosku pożyczkowego i ekspresowa wypłata środków, dla wielu pożyczkobiorców nie będzie to proporcjonalnym profitem.

Decydując się na skorzystanie z najwyższej na rynku pożyczki ratalnej (25 000 zł w Profi Credit), rozkładając płatność na 36 miesięcznych rat, zapłacimy za nią aż 32 384 zł! Całkowita kwota do spłaty wyniesie więc 57 384 zł, a miesięczna rata -1600 zł.

Zaciągając pożyczkę na 12 miesięcy, w kwocie 3000 zł w Providencie będziesz musiał zapłacić za nią aż 1598,40 zł. Miesięczna wysokość raty to 383,20 zł.

Taka sama pożyczka, zaciągnięta w firmie Wonga będzie kosztować Cię 1452,90 zł. Wysokość raty to w tym przypadku 371, 08.

Niektóre firmy pożyczkowe wymagają od swoich klientów wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na życie. Jak nietrudno zgadnąć, podnosi ono znacząco całkowite koszty pożyczki. Niestety, w większości przypadków wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe i można zrezygnować z niego jedynie wtedy… kiedy przedstawi się firmie pożyczkowej inną polisę o takim samym zakresie.

Brać czy nie brać; oto jest pytanie

Nie da się ukryć, że wysokie koszty pożyczek ratalnych  nie zachęcają do skorzystania z usług pozabankowych instytucji finansowych. Zaciągnięcie takiego zobowiązania powinno więc być jedynie ostatecznością.

Zanim podpiszesz umowę z pożyczkodawcą, koniecznie rzetelnie przeanalizuj jej zapisy, zwracając szczególną uwagę na możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, możliwość odstąpienia od umowy czy konsekwencje nieterminowych spłat.