2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Pożegnano zmarłego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych

by Marek Sokołowski on Luty 4, 2014

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Trepczyńskiego. Po zakończeniu mszy świętej żałobnej w kościele w Szydłówku, kondukt żałobny udał się na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie do grobu złożono trumnę z ciałem zmarłego. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii Narodzenia NMP w Szydłówku ks. kan. Krzysztof Śliwak. W koncelebrowanej mszy świętej sprawowanej w intencji śp. Kazimierza, uczestniczyli także kapłani: ks. kan. Adam Radzimirski, ks. Marian Dybalski, ks. Mirosław Kszczot i ks. Sławomir Ogorzałek. 

W kazaniu ks. Krzysztof Śliwak wspominał udział śp. Kazimierza w budowie świątyni parafialnej, jego uczestnictwo w coniedzielnych mszach świętych. Przypomniał że był niemal do końca życia osobą pełną życia i wigoru. Diagnoza choroby brzmiała jak wyrok. W ostatnich miesiącach rozpoczęła się walka o życie, wytrwałe znoszenie cierpienia. Proboszcz mówił o zmarłym parafianinie i przyjacielu„ Był przygotowanym na śmierć. Dzień przed śmiercią z radością przyjął sakrament chorych. Zmarł 2 lutego o piątej rano, w niedzielny poranek Święta Ofiarowania Pańskiego. Przeżył niespełna 68 lat. Odszedł do domu Ojca, którego kochał i w którym pokładał nadzieję”.

Na zakończenie mszy świętej pogrzebowej słowa pożegnania wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych, wypowiedziała obecna dyrektor szkoły noszącej obecnie nazwę Zespołu Szkół im Korpusu Ochrony Pogranicza Maria Michajłow. Dyrektor Michajłow przypomniała zwyczaje śp. Kazimierza Trepczyńskiego, z czasów jego zarządzania szkołą, wielkie zaangażowanie w rozwój placówki, która wtedy przeżywała czas świetności. Zatrudniała 120 nauczycieli a w jej murach kształciło się ponad 1200 uczniów.

Pożegnania wypowiedział także ówczesny wicedyrektor ZSZ Andrzej Wiśniewski.

W wierszu zawarł między innymi takie słowa: „dziś przyszedł czas pożegnania, jesteśmy tu z Tobą, stoimy przed Bogiem, by to co Ty już wiesz umocniło się w nas, że nie kończy się w grobie. Żyj w pokoju”

We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe Powiatu Szydłowieckiego, Zespołu Szkół im. KOP i Liceum im . H. Sienkiewicza, rodzina, współpracownicy, znajomi i bardzo dużo innych osób, w tym przedstawiciele społeczności szkolnej, przedstawiciele powiatu szydłowieckiego i gminy Szydłowiec. Ostatnie modlitwy na trumną zmarłego poprowadził proboszcz parafii Szydłówek ks. K. Śliwak. Grób zmarłego pokryły kwiaty i wieńce złożone przez uczestników pogrzebu.