2021-09-16

Imieniny: Wiktora i Małgorzaty

Pożegnano nestora szydłowieckiego rzemiosła

by Marek Sokołowski on Marzec 7, 2014

Na szydłowieckim cmentarzu parafialnym 5 marca pochowano śp. Adolfa Łaskiego, nestora szydłowieckiego rzemiosła.  Mszę świętą w intencji Zmarłego odprawił i ceremonii pogrzebowej przewodniczył proboszcz ks. kan. Adam Radzimirski. W okolicznościowym kazaniu Ksiądz Proboszcz scharakteryzował swego zmarłego parafianina, jako człowieka pracowitego, pobożnego, oddanego rodzinie i społeczności. We mszy świętej żałobnej uczestniczyli i w ostatniej drodze na szydłowiecki cmentarz odprowadzili Zmarłego bliscy, sąsiedzi, znajomi i przyjaciele oraz delegacja Rzemiosła z pocztem sztandarowym.

 Śp. Adolf Łaski pochodził z rzemieślnicze rodziny Feliksa i Wiktorii z domu Podolskiej, jego ojciec był mistrzem szewskim. W 1962 roku po wcześniejszym ukończeniu nauki w zawodzie stolarza, w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Szydłowcu, uzyskał uprawnienia czeladnicze. Następnie założył zakład rzemieślniczy wytwarzający drewniane spinacze do bielizny. Po zdobyciu kwalifikacji mistrzowskich zaczął wytwarzać zawiasy do mebli. Wybudował działający do dziś pod nazwą Kamet, zakład produkcyjny w Długoszu. Po założeniu w Szydłowcu Spółdzielni Rzemieślniczej, w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, został członkiem tej spółdzielni, a następnie jej wiceprezesem. Od 1963 roku był członkiem organizacji cechowej. W 2005 roku Cech „Rzemiosł Różnych” w Szydłowcu w uznaniu zasług nadał mu tytuł „Honorowy Członek Cechu”.

Na wniosek szydłowieckiej Spółdzielni Rzemieślniczej został odznaczony przez Związek Rzemiosła Polskiego  za Zasługi dla Rzemiosła – w 2005 roku Złotym, a w 2011 – Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego.

W 2010 roku z okazji obchodów 200-lecia powiatu szydłowieckiego został uhonorowany dyplomem za wkład w rozwój i promocje Powiatu Szydłowieckiego. 

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia