2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Powstańczy krzyż w Sadku

by Marek Sokołowski on Styczeń 8, 2015

 

Na ulicy umownie nazywanej Dworską, w Sadku stoi drewniany krzyż dedykowany powstańcom styczniowym. Krzyż powstańczy znany był w tej miejscowości od dawien dawna. Ten jednak wykonany został dopiero w początkach lat osiemdziesiątych XX wieku staraniem Kazimierza Gozdka. Przy współpracy ówczesnego sołtysa Adama Sokołowskiego. Ustawiony był na miejscu starszego krzyża, stojącego niegdyś przy polnej drodze, która prowadziła do Szydłowca.

Z czasem droga ta straciła znaczenie komunikacyjne, a obecnie nie ma jej na mapach, ani w terenie. Z tego pewnie powodu, około 20o2 roku, krzyż  przeniesiony został w obecne miejsce, kilkaset metrów od dawnej lokalizacji. Na krzyżu umieszczona jest tabliczka metalowa z napisem „Powstańcom z 1863 roku. Rodacy. Cześć ich pamięci”.

W nocy z czwartku na piątek z 22 na 23 stycznia 1863 roku, Sadek był jednym z miejsc koncentracji oddziałów powstańczych. Po ataku na Szydłowiec, ta właśnie nieistniejąca obecnie drogą wycofywali się powstańcy do Wąchocka. Czy ustawiony na pamiątkę w pierwotnym miejscu krzyż, krył jakąś tajemnicę, tego pewnie dziś już się nie dowiemy. Obecnie jednak przypomina o tamtych bohaterach walki o wolną Polskę.