2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Powiat Szydłowiecki w telewizyjnych kronikach

by Bartosz Kaluga on Listopad 4, 2013

Przeglądając stare kroniki filmowe dostępne na serwisie „Kronika RP”, natrafiłem na kilka filmów dotyczących naszego rejonu. Chodzi tutaj o dwie kroniki dokumentalne o Szydłowcu – „Jak z kamienia” i „Z jarmarku pieśni i tańca” oraz trzy kroniki dotyczące Wierzbicy – „Na szlakach pokojowego budownictwa”, „Młoda Wierzbica” i „Cement z Wierzbicy”. Szczególnie z tych ostatnich bije po oczach typowa komunistyczna propaganda sukcesu, przedstawiona w sposób, która dzisiaj może budzić jedynie śmiech.

Najstarsza z powyższych sekwencji – „Na szlakach pokojowego budownictwa” – pochodzi z 1951 roku. Jej tematem jest budowa Cementowni Przyjaźń. Ukazuje sukces tzw. Planu Sześcioletniego z 1950 roku na przykładzie mieszkańców wsi Wierzbica – który dzięki inwestycji zmieniają swoją życie zdobywając zawód i społeczny szacunek.

http://www.kronikarp.pl/szukaj,11218,strona-1

 

Kolejna sekwencja pochodzi z 1952 roku i również dotyczy budowy wierzbickiej cementowni. Tym razem motywem przewodnim są tzw. brygady młodzieżowe biorące udział w budowie.

http://www.kronikarp.pl/szukaj,40597,strona-1

 

Trzecia kronika z Wierzbicy datowana jest na 1953 roku. „Cement z Wierzbicy” opowiada o uruchomionym już zakładzie. Ukazuje produkowany cement jako towar pożądany w całym kraju – w związku z odbudową PRL.

http://www.kronikarp.pl/szukaj,40139,strona-1

 

Czwarta kronika „Z jarmarku pieśni i tańca” pochodzi z 1979 roku. Choć sekwencja nagrywana jest w Mielcu, dotyczy eksponatów naszego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Poznajecie panią z 0:24 sekundy filmu?

http://www.kronikarp.pl/szukaj,56441,strona-1

 

Ostatnia kronika – „Jak z kamienia” – pochodzi z okresu przemian gospodarczych. Ukazuje problem szalejącej inflacji, na przykładzie konkretnych rozliczeń jednego z państwowych zakładów. Tym przedsiębiorstwem jest SKKB, czyli Szydłowieckie Kopalnie Kamienia Budowlanego. Firmy przedłużały do granic zdrowego rozsądku okres spłaty po to, by zarobić na spadku wartości pieniądza.

http://www.kronikarp.pl/szukaj,4012,strona-1

 

Autor: Artur Marszałek