2019-04-18

Imieniny: Piotra i Mikołaja

Powiat szydłowiecki na starych kliszach

by Bartosz Kaluga on Marzec 9, 2014

Pamięć ulotna, trudna do utrwalenia. To jedno ze zdań, które możemy przeczytać w książce „Powiat szydłowiecki na starych kliszach”. Promocja publikacji odbyła się w piątek 7 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Książka ta została wydana przez Powiat Szydłowiecki, pod patronatem starosty Włodzimierza Górlickiego  i zadedykowana mieszkańcom powiatu, rodzinom, a szczególnie młodemu pokoleniu.

W prace nad książką zaangażowało się wiele osób, nie tylko mieszkańców Szydłowca. Fotografie do albumu zostały pozyskane z Archiwum Państwowego w Radomiu, Biblioteki Powiatowej w Szydłowcu, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej- Filia w Szydłowcu, instytucji, organizacji społecznych , parafii, szkół i osób indywidualnych.

Podczas spotkania promocyjnego starosta W. Górlicki podziękował wszystkim, którzy  podzielili się swoimi zdjęciami i umożliwili ich publikację w albumie. Podziękowano i nagrodzono szczególnie te szkoły z powiatu szydłowieckiego, które  aktywnie wzięły udział w konkursie i wystawie pt . „Stare klisze”.

Książka ma sześć części: „Zasyłam Ci naszą fotografię, choć skromna , lecz musi być”, „Przy patefonie i w ogrodzie”, „W szkole i w pracy”, „Familijnie , religijnie i państwowo”, ” Wędrówka po powiecie”, „Bryczką i rowerem”. Nad koncepcją , układem i tekstem albumu pracowali: Włodzimierz Kurzępa, Inga Pytka-Sobutka, Wiesław Wismont.

Promocja tejże to książki połączono z wręczeniem Tadeuszowi Gogaczowi nagrody i okolicznościowej statuetki  za „Zasługi dla kultury Powiatu Szydłowieckiego”, w podziękowaniu za jego wieloletnia pracę włożoną na rzecz kultury muzycznej szydłowieckiego powiatu. Na sali obecna była żona Pana Tadeusza- pani Joanna Gogacz , najbliżsi , przyjaciele oraz pierwsi członkowie zespołu. Wręczeniu statuetki towarzyszyły rzęsiste brawa wszystkich obecnych na sali konferencyjnej.

Zespół „Pol-Orffa” zagrał koncert dla przybyłych gości oczywiście pod batutą  maestro Tadeusza Gogacza. Koncert  został także nagrodzony  gromkimi brawami na stojąco.

Zespól został założony w 1957 r przy Społecznym Ognisku Muzycznym w Szydłowcu przez  Tadeusza Gogacza, Jana Ziółkowskiego oraz Marcelego Karczemny. Swoją nazwę nazwę „Pol-Orffa”zespół przyjął w 1970 r. od nazwiska niemieckiego prekursora gry na instrumentach perkusyjnych – Carla Orffa (1895 – 1982) .

Działalność zespołu to okres bogaty w koncerty (zespól koncertował ponad 2000 razy). Koncerty zagraniczne, przyjmowane były z entuzjazmem i wzruszeniem w Austrii, Czechach, Słowacji, Francji, na Litwie, w Niemczech, Szwajcarii i trzykrotnie we Włoszech. Niewątpliwie szczególny koncert dla tego zespołu odbył się 29 grudnia 1993 r. dla Jana Pawła II i ośmiotysięcznej publiczności zgromadzonej w Auli Pawła VI w Watykanie.

Na zakończenie spotkania wszyscy przybyli zaśpiewali Panu Tadeuszowi „Sto lat”, a najmilsze w tym wszystkim było to, iż sam  Mistrz pięknie zaakompaniował na pianinie.

Po zakończeniu spotkania utworzyła się długa kolejka osób, które  chciały otrzymać publikację. Wydawano ja dla osób z zaproszeniami.

Tekst i foto: A.G.