2019-04-20

Imieniny: Wiktora i Tymoteusza

Porywający spektakl w Liceum

by Marek Sokołowski on Kwiecień 23, 2014

Świetlica Liceum im. H. Sienkiewicza  22 kwietnia  zapełniona była po brzegi. Wszystko to za sprawą szydłowieckiej premiery przedstawienia „Ecce Homo” opartego na podstawie scenariusza jednego z dramatów Karola Wojtyły pt. ,,Brat naszego Boga”. Na ten spektakl  w wykonaniu młodzieży licealnej oraz uczniów z innych szydłowieckich szkół, przybyło bardzo wiele osób. Na widowni byli samorządowcy, rodzice i rodziny  młodych wykonawców, oraz bardzo wielu mieszkańców naszego miasta i bliższych i dalszych okolic. Sztukę wyreżyserowaną przez ks. Andrzeja Kanię wystawiono dla uczczenia  kanonizacji bł Jana Pawła II.

Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii: czyż Jego miłość mogłaby obmyśleć jeszcze coś piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Dawajmy siebie samych. / Św. Brat Albert /

Spektakl „Ecce Homo” opowiada historię malarza i powstańca styczniowego, Adama Chmielowskiego, który porzuca sztukę, by poświęcić się służbie ubogim. Przypadkowe spotkanie Chmielowskiego  z ubogimi i bezdomnymi zmienia jego sposób pojmowania różnych spraw. Dojrzewa w nim powołanie, jednak broni się przed nim. Prowadzi wewnętrzną walkę między rozumem i wiarą. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce Homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta. Porzuca malarstwo, by służyć biednym, upośledzonym i chorym, zakłada zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Braci Albertynów. Zostaje beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r. i kanonizowany w 1989 r.

Ecce Homo  to opowieść o wojnie i cierpieniu, sztuce i miłosierdziu. Tytuł nawiązuję do przejmującego obrazu namalowanego przez artystę ukazującego Chrystusa po biczowaniu, w koronie cierniowej, kiedy Piłat wypowiada do tłumu, wskazując na Jezusa znamienne słowa „Oto Człowiek” ( łac. Ecce Homo ).

Twórcy spektaklu chcieli przypomnieć  i przybliżyć  widowni tę wyjątkową postać Brata Alberta, którego osoba tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na jego drodze do świętości.

Przedstawienie, wystawione dzięki Ks. Andrzejowi Kani i jego umiejętności zaangażowania wielu osób, okazało się wielkim sukcesem. Widownia kilkokrotnie podczas trwania sztuki nagradzała aktorów brawami.  Po zakończonej premierze nie zabrakło  pochwał i słów uznania wypowiedzianych w kierunku twórców spektaklu.

Na zakończenie spektaklu wszyscy zebrani wypowiedzieli słowa modlitwy o wstawiennictwo św Jana Pawła II. Nastepnie głos zabrali ks. Andrzej Kania który nie krył wzruszenia i wielokrotnie wypowiedział podziękowania w kierunku aktorów i ich rodziców  oraz  burmistrz Andrzej Jarzyński.

 Obsada

Adam- Adam Chmielowski- brat Albert- Marcin Sawczuk
Helena – aktorka Helena Modrzejewska- Aleksandra Wesołowska
Mąż Heleny- Karol Chłapowski- Paweł Bednarczyk
Maks- malarz Maksymilian Gierymski- Jakub Olszewski
Stanisław- malarz Stanisław Witkiewicz- Michał Grzybowski
Dusza- wnętrze Adama i Brata Alberta- Olga Wojciechowska
Tamta- inteligencja Adama i brata Alberta- Agata Jendrzejczyk
Nieznajomy- Mówca- Maciej Cender
Naczelnik – Paweł Bednarczyk
Zakonnik – Tomasz Kwietniewski
Marynia- Nikola Dobroń
Wuj Józef- Szymon Kowalik
Jaśnie Pani – Ewa Brzostowska
Bezdomny – Karol Kryczka
Sekretarka – Magdalena Barańska
Podopieczni Brata Alberta: Karolina Podsiadła, Martyna Celi, Klaudia Kamińska, Kinga Mamla, Angelika Ziętkowska, Angelika Głuch, Monika Lis, Olga Czarnota, Filip Łyczek, Aleksandra Czajkowska, Aleksandra Kramarska, Joanna Gwarek, Milena Łojek, Karol Kryczka, Jacek Szymański, Sebastian Jagiełło, Maciej Wierzbowicz
Najmłodsi wychowankowie brata Alberta
Krzysztof Głogowski, Przemysław Głogowski, Magdalena Głogowska, Julia Głogowska
Inspicjentka: Magdalena Barańska Sufler: Patrycja Zawadzka
Wizualizacja: Kamila Karbownik. Scenariusz i reżyseria: ks. Andrzej Kania
Scenografia: Bogusława Ruszewska. Taniec: Jakub Matysiak i Karolina Napora
Akompaniament i animacja muzyczna: Piotr Stanik

Portal Szydłowiecki objął patronat medialny nad spektaklem. Projekt zrealizowano we współpracy z UMiG Szydłowiec oraz Strefą  JP II.

tekst A.G. / fot. M.S.